Výskumníci z centra Alnitak spozorovali pri Baleárskych ostrovoch prvýkrát veľkého bieleho žraloka, dlhého 5 metrov, informovali o tom na svojej facebookovej stránke.

Žralok modrý, nazývaný aj žralok biely, je známym najmä kvôli početným útokom na ľudí, za čo si vyslúžil prezývku „ľudožravý“.

Žralok sa nachádzal neďaleko známej turistickej destinácie Malorca, ktorú obľubuje čoraz viac Slovákov. O tom, že sa veľký biely žralok vyskytuje aj v týchto vodách, hovorilo mnoho legiend, no žiadna z nich sa nepotvrdila. Až doteraz.

Pri Baleárskych ostrovoch prvý raz po desaťročiach zazreli žraloka modrého. Podľa lokálnych médií išlo o historické pozorovanie.
Zdroj: Beat vNi

Vedci objavili žraloka 28. júna, približne o 10:00 hod. ráno na ostrove Cabrera, ktorý leží južne od Malorky. Desať členov posádky, ktorí pochádzajú z piatich rozličných krajín, si žraloka, známeho aj ako veľký biely žralok, fotografovali a nakrúcali na video. Denník Diario de Mallorca v tejto súvislosti písal o „historickom pozorovaní“.

„Už v minulých rokoch boli zaznamenané možné pozorovania, ktoré neboli potvrdené, ale toto je prvé vedecké potvrdenie prítomnosti žraloka modrého v španielskych vodách za posledných 30 rokov," konštatoval Sagarminaga.

VIDEO Naposledy ohrozoval žralok dovolenkárov v Taliansku:

Prečítajte si tiež:

Máte na dovolenke strach zo žralokov? Napíšte nám do diskusie pod článkom!