Viac FOTO nájdete TU!

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie. Na Slovensku ňou podľa Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti trpí 50- až 60-tisíc ľudí. Začína sa nenápadne a pozvoľne, nepretržite sa rozvíja v priebehu niekoľkých rokov. Medzi prvé varovné signály patria zhoršovanie pamäti, zabúdanie nedávnych udalostí, mien, neschopnosť rozpoznávať známe miesta a orientovať sa v čase. Tieto prvé príznaky ochorenia pripisujú postihnutí alebo príbuzní starnutiu, stresu či depresii, uvádza sa na webe spoločnosti.

Zdroj: Shutterstock

Nové údaje z Alzheimer's Research UK však naznačujú, že státisíce prípadov demencie by bolo možné zastaviť, ak by ľudia podnikli ďalšie kroky, aby zabránili rozvoju tohto ochorenia. Väčšina ľudí však netuší, ktoré veci je potrebné urobiť, aby udržali demenciu na uzde.

Bežné príznaky demencie
Rôzne typy demencie môžu postihnúť ľudí rôzne a každý bude pociťovať iné symptómy. Existujú však niektoré bežné skoré príznaky, ktoré sa môžu objaviť nejaký čas pred diagnózou demencie. Tie zahŕňajú: - straty pamäte - ťažkosti so sústredením - je pre vás ťažké vykonávať známe každodenné úlohy - snaha sledovať konverzáciu alebo problém nájsť správne slovo - zmätený časom alebo miestom - zmeny nálady

Odborníci preto navrhli dvanásť jednoduchých krokov, ktoré pomôžu rozvoju ochorenia predísť a s ktorými môžete začať hneď.