Viac FOTO z ruských supermarketov rok od začiatku vojny nájdete TU!

Vojna na Ukrajine má veľký vplyv na globálne dodávky poľnohospodárskych hnojív, čo môže ohroziť potravinovú bezpečnosť na celom svete. Rusko je spolu s Bieloruskom jedným z najväčších svetových zdrojov minerálnych hnojív. Po invázii na Ukrajinu vo februári 2022 mnohé štáty vrátane Spojených štátov a Európskej únie (EÚ) uvalili na túto krajinu sankcie.

Od začiatku vojny na Ukrajine uplynul už rok.
Zdroj: Alex Babenko

Hoci v režime sankcií existovali osobitné výnimky, ktoré umožnili Rusku a Bielorusku pokračovať v dodávkach hnojív, vývoz sa dostal do rozporu s inými opatreniami určenými na izoláciu regiónu, uvádza weforum.org.

Správa o globálnych rizikách Svetového ekonomického fóra z roku 2023 zaradila hroziacu krízu dodávok potravín medzi jednu zo štyroch hlavných hrozieb, ktorým svet čelí, pričom predpovedá, že „ oneskorený efekt prudkého nárastu cien hnojív“ zasiahne produkciu potravín na celom svete v roku 2023. Dôvodom problémov s pestovaním potravín sú aj zvýšené ceny za energie.

Zelenina aj vajcia na prídel?

Potravinová kríza sa už podľa portálu Daily Mail mala odraziť na nedostatku potravín v Británii. "Supermarkety tu prideľujú paradajky, uhorky, papriky a šaláty, keďže britskí farmári zápasia s vyššími nákladmi na energiu, čo im v zime bráni používať na pestovanie skleníky. V obchodoch ťažko zoženiete aj mäkké ovocie vrátane malín," uvádza na svojom webe Daily Mail, pričom dôkazom nedostatku zeleniny a ovocia majú byť zverejnené fotografie prázdnych regálov.

Zdroj: reprofoto youtube @CTV News

Jack Ward, výkonný riaditeľ Britskej asociácie pestovateľov pre portál uviedol: „Po celej krajine máme prázdne skleníky. Ľudia, ktorí by pestovali dve alebo tri úrody uhoriek ročne, to môžu znížiť len na jednu, pretože sa chcú vyhnúť spotrebe drahšej energie.“ Dokonca sú na prídel aj vajcia, pretože farmári si nemôžu dovoliť náklady na udržiavanie nosníc v teple v halách plných energie. Ako však britský portál uvádza, sankcie akoby Rusko ani rok po vojne v tejto sfére nezasiahli.

Ruské supermarkety rok od začiatku vojny

Výsledkom je, že mnohé základné výrobky sú v Británii oveľa drahšie ako v Rusku. Obyvatelia Permu aj iných miest v Rusku majú viac lacných potravín. Nízkonákladová energia v krajine bohatej na plyn znamená, že zelenina sa môže pestovať aj počas krutej zimy. Rusko je tiež schopné dovážať veľké množstvá ovocia zo spriatelených krajín, ako je Irán, kde je podnebie teplejšie.

Zdroj: youtube @trawellingwithrussell

Ako to rok po vojne vyzerá v ruských supermarketoch, ukázal vo videu mladý muž na svojom YouTube kanáli Cestovanie s Russellom. Video bolo zverejnené v polovici februára a Russell v ňom navštevuje supermarket O'Key v Moskve, aby poukázal na to, že sankcie nezasiahli krajinu natoľko, aby obyvatelia Ruska trpeli nedostatkom potravín. Na rozdiel od záberov z britského supermarketu vidieť v tom ruskom police plné čerstvej zeleniny a ovocia. Neveríte? Presvedčte sa v galérii článku TU!

Mohlo by vás zaujímať: