>>> FOTO NÁJDETE V GALÉRII <<<

Na röntgenových snímkach sa nachádzajú pľúca 44-ročného Číňana, ktorého hospitalizovali 25. decembra minulého roku po tom, čo viac ako dva týždne trpel vysokou horúčkou a kašľom, informuje britský denník Daily Mail. Lekári mu okamžite diagnostikovali pneumóniu, žiaľ, jeho stav bol natoľko kritický, že sa ho zachrániť nepodarilo.

Na čiernobielych záberoch je vidieť, ako vírus doslova požiera jeho pľúca. Biele škvrny, ktoré zapĺňajú vzduchové priestory, nazývajú odborníci príznak „bieleho skla“. Podobné príznaky sa objavili aj pri koronavíruse typu SARS a MERS. Na röntgenových snímkach typu A a F je vidieť, ako sa tekutina v jeho pľúcach postupne rozširovala.

Ostatné röntgenové snímky obetí koronavírusu, ktoré RSNA zverejnila, sú podobné. CT 54-ročnej ženy, ktorá sa nakazila počas cestovania do čínskeho mesta Wu-Chan, ukazujú taktiež zaplnenie vzdušných priestorov príznakom tzv. „bieleho skla“.

>>> FOTO NÁJDETE V GALÉRII <<<

Na snímke lekár lieči pacienta infikovaného koronavírusom v nemocnici  v iránskom Teheráne 1. marca 2020.
Na snímke lekár lieči pacienta infikovaného koronavírusom v nemocnici v iránskom Teheráne 1. marca 2020.
Zdroj: Vahid Salemi

Epidémia nového koronavírusu SARS-CoV-2 môže byť "kontrolovateľnou pandémiou" v prípade, že jednotlivé krajiny sprísnia svoje opatrenia v boji proti tomuto vírusu. Vyhlásil to vo štvrtok generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, píše agentúra AFP.

"Veľmi nás znepokojuje, že niektoré krajiny nepristupujú k tejto hrozbe s takým politickým záväzkom, ktorý je potrebný na jej kontrolu," povedal šéf WHO diplomatom v Ženeve. Šéf WHO v stredu vyhlásil, že ochorenie COVID-19, ktoré je spôsobené novým koronavírusom, "možno charakterizovať ako pandémiu". Zároveň dodal, že medzinárodné spoločenstvo ešte nikdy nebolo vystavené podobnej koronavírusovej pandémii.

Viac na Pluska.sk:

Mohlo by vás zaujímať: