Podľa slov hovorcu parížskych hasičov je oheň nadobro uhasený

Hasičom sa podarilo úplne uhasiť požiar katedrály Notre-Dame v Paríži, ktorú v pondelok vo večerných hodinách zachvátil mohutný požiar. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie parížskeho hasičského zboru.

Pri likvidácii požiaru, ktorá trvala deväť hodín, utrpeli ľahké zranenia dvaja policajti a jeden hasič. Hasičom sa podarilo zachrániť konštrukciu budovy a najvýznamnejšie umelecké diela a predmety s nevyčísliteľnou historickou hodnotou, ktoré sa v katedrále nachádzali.

Pri likvidácii požiaru, ktorá trvala deväť hodín, utrpeli ľahké zranenia dvaja policajti a jeden hasič.
Pri likvidácii požiaru, ktorá trvala deväť hodín, utrpeli ľahké zranenia dvaja policajti a jeden hasič.
Zdroj: Twitter B.Moser BSPP

 Rozsiahly požiar, ktorý katedrálu Notre-Dame (Chrám Matky Božej) zachvátil v pondelok večer, sa hasičom podarilo v priebehu noci dostať pod kontrolu a zachrániť dve hlavné veže. Úplne však zhorela drevená strecha katedrály a drevená vežička - sanktusník - z 19. storočia. 

Požiar môže podľa francúzskych médií súvisieť s renovačnými prácami na drevenej streche a sanktusníka nad presbytériom kostola na hrebeni strechy hlavnej chrámovej lode. Pôvodne stredoveký sanktusník bol opätovne osadený počas kritizovanej obnovy katedrály architektom Eugenom Violletom-le-Ducom v 19. storočí.

hasičom sa podarilo skrotiť aj posledné tlejúce plamienky.
hasičom sa podarilo skrotiť aj posledné tlejúce plamienky.
Zdroj: twitter

 

Fotografie Notre Dame po požiari nájdete TU

Katedrálu Notre-Dame v Paríži zasiahol 15. apríla podvečer ničivý požiar. TASR prináša prehľad udalostí spojených s jej výstavbou a dejinami.
Katedrála Notre-Dame v Paríži, po francúzsky Cathédrale Notre-Dame de Paris, je gotická rímskokatolícka katedrála stojaca na východnej polovici ostrova Île de la Cité na rieke Seina. Označuje sa za srdce Paríža, zároveň je domovskou katedrálou parížskej rímskokatolickej arcidiecézy. Jej názov sa prekladá aj ako Naša pani, alebo katedrála Panny Márie či Chrám Matky Božej. Práve do tohto posvätného miesta zasadil spisovateľ Victor Hugo dej svojho svetoznámeho románu Chrám Matky Božej v Paríži.

Hovoria o zázraku. Ľudia po celom svete zdieľajú fotografiu kríža, ktorý požiar prežil.
Hovoria o zázraku. Ľudia po celom svete zdieľajú fotografiu kríža, ktorý požiar prežil.
Zdroj: Tasr

Po ťažkej noci prichádzajú prvé dobré správy

Podľa očitých svedkov aj novinárov, ktorí dostali príležitosť vstúpiť do katedrály, nie je vraj všetko stratené.  Ako sa zdá, interiér aj pamiatky, ktoré sa v Notre-Dame nachádzali, sa podarilo zachrániť. Napriek uhaseniu hlavného požiaru však ešte stále nie je nič vyhraté. O osude pamiatky a rozsahu škôd budú informovať úrady po kontrole statikom. Plamene, ktoré včera podvečer pohltili chrám, sú uhasené, avšak samotné tlenie môže trvať ešte niekoľko stoviek hodín. 

Na obnovu prispeje 100 miliónov eur

Francúzsky podnikateľ a miliardár Francois-Henri Pinault prisľúbil 100 miliónov eur na renováciu parížskej katedrály Notre-Dame, ktorú stavali 182 rokov a dnes je ZDEVASTOVANÁ.

Obyvatelia Paríža sledujú boj hasičov s plameňmi, ktoré postupne zožierajú pýchu Francúzska.
Obyvatelia Paríža sledujú boj hasičov s plameňmi, ktoré postupne zožierajú pýchu Francúzska.
Zdroj: Twitter

 

Vo vyhlásení Pinault, šéf spoločnosti Kering, ktorá vlastní luxusné módne značky ako Gucci či Yves Saint Laurent, uviedol, že peniaze na "nevyhnutnú celkovú obnovu Notre-Dame" poskytne jeho investičná firma Artémis.

Parížski hasiči ešte pred polnocou vyhlásili, že gotický chrám sa im podarilo zachrániť, hoci plamene stále horeli v troskách zrútenej strechy tejto ikony západnej kultúry. S požiarom 850-ročnej katedrály bojovalo pomocou prúdov vody približne 400 hasičov, zatiaľ čo sa okoloidúci ticho prizerali spoza policajných kordónov.

Náčelník parížskeho hasičského zboru Jean-Claude Gallet uviedol, že stavba katedrály bola "celkovo zachránená a zachovaná", pričom jej hlavné zvonové veže sa v jednom štádiu požiaru nachádzali v ohrození.

Moment, kedy sa Parížanom zastavil dych...
Moment, kedy sa Parížanom zastavil dych...
Zdroj: Twitter

Vrchný administratívny duchovný katedrály Patrick Chauvet potvrdil, že z vnútra chrámu sa podarilo zachrániť tŕňovú korunu, ktorú mal údajne pred svojím ukrižovaním na hlave Ježiš Kristus, ako aj tuniku francúzskeho kráľa Ľudovíta IX. z 13. storočia. Hasiči však nedokázali včas vyniesť niekoľko veľkých obrazov, dopĺňa tlačová agentúra DPA.

Katedrála pred požiarom
Katedrála pred požiarom
Zdroj: pexels

Hovorca katedrály André Finot pre DPA uviedol, že zničené drevené trámy a výstuže strechy pochádzali sčasti z 13. storočia a sčasti z 19. storočia. Katedrála Notre-Dame, lokalita Svetového dedičstva UNESCO, leží v srdci francúzskej metropoly na ostrove uprostred rieky Seina, pričom denne priláka desaťtisíce turistov a veriacich.