Upozornenie: Rozhovor pôvodne vyšiel v júni 2019, vzhľadom k aktuálnej situácii ho však zverejňujeme nanovo. Článok po najnovšej aktualizácii obsahuje FOTO a VIDEO materiál, ktorý NIE JE vhodný pre maloletých a ľudí s citlivou povahou.

FOTO len od 18+! Žralok v Egypte zabil ruského muža, roztrhal ho pred očami všetkých >>

Šance na konfrontáciu s najobávanejším morským predátorom sú síce nízke, no strach je podľa podmorského fotografa Richarda Jaroněka, ktorý sa so žralokmi potápa už vyše 20 rokov, v človeku jednoducho zakotvený.

Je to síce nadľudský výkon, ale v prípade stretu so žralokom musíte jednoducho zostať pokojní – otočiť sa mu čelom a nerobiť prudké pohyby.
Zdroj: archív R. J.

Pokiaľ ide o znalosti žralokov, Jaroněk patrí v rámci Česka a Slovenska k tým najpovolanejším osobám. Nielenže sa ich nebojí, on ich študuje a skúma ich správanie, pričom zo seba, spolu s kolegami, neváha spraviť „pokusného králika“ – všetko pre to, aby týmto pánom morí lepšie porozumel. Hoci má pred žralokmi absolútny rešpekt, a neraz sa už na vlastnej koži presvedčil o sile ich zubov, na rozdiel od mnohých fanúšikov Čeľustí ich nevníma ako na stroje na zabíjanie. Viac v našom rozhovore.

Nasledujúce VIDEO NIE JE VHODNÉ pre maloletých a divákov s citlivou povahou:

– Majú sa turisti po útokoch báť vstúpiť do vody?

Báť sa nemusia, šanca je minimálna. Útok žraloka je len obrovská súhra náhod – päť smrteľných nehôd k takmer ôsmim miliardám ľudí, pričom denne sú pri vode asi dve miliardy. Viac by sme sa mali báť nastúpiť ráno do auta.

– V Marsá Alam v roku 2018 žralok zabil českého automechanika Petra. Čech údajne vtedy zomrel už po prvom zahryznutí...

Neviem, aký druh žraloka to bol a kam hryzol, ale keď zdroje uvádzajú, že ho stiahol pod vodu, musel to byť jeden z väčších druhov – tiger alebo longimanus (žralok dlhoplutvý, pozn.red.). Bežný čiernocípy alebo bielocípy na to nemá silu. Bude to znieť kruto k obeti, ale za desať rokov poznám len jeden prípad, kedy žralok doslova zožerie svoju obeť. Napadnutí zväčšia umierajú na šok, infarkt, utopenie sa, vykrvácanie. Tých cca 80 zubov je hrôzostrašná zbraň a pokiaľ pohryzie obeť nešťastne, tzn. na prvé miesto, ktoré nám odstáva od tela – ruka či noha – a poškodí tepnu... k vykrvácaniu prichádza veľmi skoro.

– Je strach z útoku žraloka na dovolenke pri mori opodstatnený?

Ten strach je v nás zakotvený, už len preto, lebo sme suchozemci a more nám je cudzie. Nepoznáme ho a už vôbec sa v ňom nevieme správať. Potom sme prekvapení, že sa zraníme alebo nás niečo zraní. Viac než dvadsať rokov, čo so žralokmi profesionálne pracujem, sa ma ľudia pred dovolenkami pýtajú: „Čo máme robiť, keď stretneme žraloka?“

„Je to ako s jazvečíkom v parku. Bude na vás štekať a vy sa dáte na útek... z jazvečíka sa stane hrdina a bude vás veselo preháňať.“
Richard Jaroněk

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>