Viac FOTO nájdete TU!

O detských rokoch nemeckého diktátora Adolfa Hitlera sa toho dodnes vie len veľmi málo. Počas obdobia, keď bol pri moci, sa Hitler snažil pred verejnosťou utajiť svojich príbuzných, ktorí by mohli narušiť jeho hon za ovládnutím sveta. Až nedávno boli objavené dodnes nezverejnené listy jeho otca Alojza Hitlera, ktoré do otázok o rannom živote diktátora vniesli trocha svetla.

Podobne ako vodca Tretej ríše, aj jeho otec, colník Alojz Hitler, výrazne preceňoval svoje schopnosti a vedomosti.
Zdroj: wikimedia

Adolf Htler sa narodil 20. apríla 1889 v Rakúsku Alojzovi Hitlerovi a jeho tretej manželke v tom čase 24-ročnej Kláre Polzl, ktorá bola už ako 16-ročná slúžkou v Alojzovom dome. Kláru historici mnoho rokov považovali za submisívnu ženu v domácnosti, ich dohady však vyvrátil práve jeden z objavených listov, v ktorom Alojz Hitler uvádza, že „Klára má potrebný elán a porozumenie pre hospodárstvo v domácnosti“.

Rodina sa veľa sťahovala pre Alojzovu prácu, pričom historik Sandgruber uviedol, že  počas prvých 18 rokov Adolfovho života býval až na 18 rôznych adresách. Dva z týchto domov sa nachádzali v Urfahre neďaleko rakúskeho mesta Linz a Sandgruber tvrdí, že rodina si prenajala jednu z týchto nehnuteľností od pravdepodobne najbohatšieho Žida v meste. Predpokladá sa, že práve to by mohlo byť miesto, kde mladý Adolf po prvý raz zažil antisemitizmus, ktorý iní historici sledujú v jeho neskoršom živote vo Viedni.

Nedávno objavených 31 listov priblížilo historikom život Adolfa Hitlera.
Zdroj: reprofoto Dailymail - Harald Eisenberg

Sandgruber tiež opísal Alojzov domáci život a pre denník Der Speigel uviedol: „Bol to strašne autoritársky otec a bil aj svojho syna Adolfa. To bolo v tom čase bežné, ale je pravdepodobné, že Alojz Hitler prekročil obvyklé hranice.“

Zdá sa, že jeho tresty voči mladému Adolfovi boli obzvlášť intenzívne po tom, čo jeho najstarší syn utiekol z domu a neskôr bol zadržaný za krádež. Jedinou významnou revoltou Adolfa proti jeho otcovi bolo odmietnutie stať sa štátnym zamestnancom a namiesto toho budovať kariéru umelca, hovorí Sandgruber.

Anketa
Myslíte si, že násilie, ktoré Adolf Hitler zažíval v detstve sa podpísalo na jeho túžbe po moci?

Napriek Alojzovým pokusom zmeniť sa na džentlmenského farmára bol jeho pokus neúspechom, keď veľmi precenil seba a svoje schopnosti. Len o pár rokov neskôr zomrel pri návšteve krčmy. „Nové nálezy poskytujú úplne iný pohľad na detstvo Adolfa Hitlera a jeho otca. Alojz dominoval nad svojou rodinou, mal sa na pozore pred autoritou a postavil sa proti moci a vplyvu cirkvi, najmä v politike. Mnohé z týchto vlastností sa preniesli na jeho druhého syna Adolfa, ktorý bol napriek výchove v tínedžerskom veku jeho postojom hlboko ovplyvnený," dodal na záver.

Mohlo by vás zaujímať: