Viac FOTO nájdete TU!

Lovcom pokladov sa podaril neuveriteľný kúsok. Vďaka novoobjavenému tajnému denníku dôstojníka SS sa im podarilo odhaliť pravdepodobné miesto, kde by sa mal nachádzať Hitlerov zlatý poklad, pozostávajúci zo 48 debničiek zlata v hodnote pol miliardy libier. Lovci pokladov sa k denníku dôstojníka SS dostali vďaka jeho potomkom, ktorí ho zdedili a posunuli správnym ľudom. Podľa britského denníka Daily Mail sa v denníku okrem popisu miesta a množstva ukrytého zlata nachádzala aj mapa, ktorá by lovcov pokladov mohla priviesť k dávno stratenému bohatstvu.

Poklad bol ukradnutý na príkaz šéfa SS Heinricha Himmlera koncom druhej svetovej vojny, a to na účel založenia štvrtej ríše. Po tom, ako bolo jasné, že Nemecko vojnu prehrá, sa po desiatich tonách zlata doslova zľahla zem. Napriek snahe mnohých dobrodruhov a vedcov sa ho dodnes nepodarilo nájsť. Práve tajný denník by mohol byť novou vôdzkou pri pátraní po nacistickom poklade.

Podľa denníka by sa mal poklad nachádzať ukrytý pod zemou v areáli paláca z 18. storočia v obci Minkowskie v južnom Poľsku. Predpokladá sa, že poklad obsahuje takzvané „zlato z Vroclavu“, ktoré zmizlo z policajného riaditeľstva vo Vroclave. Okrem zlata by mal obsahovať aj šperky a cennosti zo súkromných zbierok bohatých Nemcov, ktorí žili v regióne a ktorí svoj majetok odovzdali SS, aby ich ochránili pred vyplienením postupujúcou Červenou armádou.

Zanedbaný kaštieľ roky chátral bez povšimnutia.
Zdroj: Maryus Przygoda / Silesian Bridge

V denníku bol priložený aj list dôstojníka SS adresovaný jeho milenke, ktorý naznačil, že poklad by sa mal nachádzať práve v areáli paláca v dedine Minkowskie. „Moja drahá Inge, splním svoje poverenie z Božej vôle. Niektoré transporty boli úspešné. Zostávajúcich 48 ťažkých truhiel Reichsbank a všetky rodinné truhly, ktoré vám týmto zverím. Iba vy viete, kde sa nachádzajú. Nech vám Boh pomáha a pomáha mi, plňte moje rozkazy,“ stálo v liste uloženom v denníku.

Stránky denníka písané ceruzkou údajne identifikujú až 11 miest v Dolnom Sliezsku, ktoré bolo pred vojnou a počas nej nemeckým územím. Záznam z 12. marca 1945, ktorý sa týka pokladu v paláci v Minkowskie, hovorí: „V oranžérii bol vykopaný žľab, ktorý je bezpečným domovom pre doručené truhlice a kontajnery. 48 truhiel z Reichsbank v dobrom stave bolo skrytých, veľmi dobre pokrytých zemou a ,zazelenených´ stále žijúcimi rastlinami.“

Anketa
Myslíte si, že sa lovcom pokladov podarí nájsť Hitlerov zlatý poklad?

Ten istý denník, ktorý údajne napísal vysoký dôstojník SS pod pseudonymom Michaelis, minulý rok odhalil miesto ďalšieho paláca v regióne, kde sa predpokladá, že sa na dne studne nachádza pochovaných 28 ton pokladu. Lovci pokladov však tvrdia, že začnú kopať najskôr na novom mieste v Minkowskie, pretože zakopaná korisť je ľahšie prístupná ako poklad vhodený do hlbokej studne.