Slováci patria medzi obyvateľov Európy, ktorí nátlak komunistického režimu zažili z prvej ruky – vieme teda z vlastnej skúsenosti povedať, koľko vecí mohlo byť dnes lepších, keby sme nemuseli doháňať iné, vyspelejšie krajiny.

Pozrite sa, ako by vyzerala Pripjať a iné mestá, na ktorých sa podpísal komunizmus >>

Andrej sa vo svojej práci zameral na Sovietmi ešte viac postihnuté regióny, ktoré dnes patria medzi najzaostalejšie v Európe. Prostredníctvom Photoshopu tak vdýchol život do viacerých chudobnejších miest na Ukrajine, v Rusku a Bielorusku. Pomocou moderných technológií dokonca znovu „zaľudnil“ aj mesto duchov Pripjať, ktoré sa nachádzalo pri atómovej elektrárni V. I. Lenina, známej pod názvom Černobyľ.

Anketa
Myslíte si, že keby nebolo socializmu a komunizmu, bola by dnes na Slovensku vyššia životná úroveň?

A všetci poznáme hrobové, desivé fotografie z opustenej Pripjati – zničený autodrom či ruské kolo týčiace sa nad pozostatkami nemocnice ako z hororu.

Ako Andrej povedal pre portál BoredPanda, práve Černobyľom pri svojej novej činnosti začínal. Najprv vraj išlo len o niečo zábavné, no keď malo jeho video obrovský úspech, rozhodol sa, že sa pozrie aj na ďalšie miesta východnej Európy. Formát upravil zo „zábavného“ na „náučný“ a tematiku si poriadne naštudoval. „Chcel som byť pre spoločnosť niečím prospešný,“ vysvetlil.

„Chcem ostatným ukázať, že od našej vlády musíme požadovať viac. Väčšina z tých ľudí nemá potuchy o tom, ako by malo vyzerať mesto v 21. storočí. Dúfam, že sa začnú pýtať po lepšej životnej úrovni,“ odhalil Andrej svoje ambície a pochválil sa, že 99 percent z feedbacku, ktorý dostáva na svoju prácu na internete, je pozitívnych. Nechce vraj regionálne štruktúry kritizovať, len poukázať na to, že sa dá žiť aj lepšie. „A najlepším spôsobom je ukázať občanom, ako vyzerajú zrenovované ulice a staré paneláky,“ zakončil.

Pozrite si aj: