Viac FOTO nájdete TU!

Tri roky po požiari, ktorý čiastočne zničil túto ikonickú katedrálu, chce Paríž zrekonštruovať nielen samotnú budovu, ale aj upraviť jej okolie. Zo štyroch uchádzačov bol nakoniec v poslednom kole vybraný projekt Basa Smetsa.

Katedrála Notre Dame v plameňoch
Zdroj: Facebook

"Okolie a námestie Notre-Dame sa mení. Seina a príroda hrajú v tomto projekte hlavnú úlohu - aby sme lepšie vyzdvihli našu krásnu katedrálu, aby sme jej lepšie učinili zadosť a zároveň rešpektovali jej históriu," uviedla Hidalgová.

Smets chce lepšie vybaviť námestie pred katedrálou proti účinkom globálneho otepľovania. "Pred covidom tam návštevníci často stáli a čakali v spaľujúcej horúčave. V budúcnosti by preto mali mať lepšie podmienky," povedal Smets.

O zákazku na rekonštrukciu tohto štvorhektárového areálu sa uchádzali ďalší traja francúzski architekti. Notre-Dame je jedným z turisticky najvyhľadávanejších miest na svete; katedrálu každoročne navštívi niekoľko miliónov ľudí.

Cieľom je začať rekonštrukciu okolia v roku 2025. Katedrála by sa mala znovu otvoriť pre verejnosť už v roku 2024, ale nie je isté, či sa tento termín podarí dodržať.