Paradoxom zostáva, že hoci je najslávnejším sériovým vrahom v dejinách, v prípade jeho vrážd dodnes nachádzame množstvo otáznikov.

Len 18+! FOTO obetí Jacka Rozparovača nájdete v galérii >>

Kto má hrôzostrašné vraždy z londýnskej chudobnej štvrte na svedomí? Koľkých ľudí vlastne zabil? My síce môžeme len a len hádať, no viacero historikov sa v prípade Rozparovača hlási o slovo a tvrdí, že túto kriminalistickú enigmu rozlúštili. Medzi nich patrí napríklad aj profesor Jan Bondeson, ktorého teória vo februári tohto roku obletela svet a mnohí ju považujú za tú „najbližšie pravde“.

Zohavené telo MaryJane Kellyovej, poslednej potvrdenej obete Jacka Rozparovača.
Zdroj: Profimedia

Vraždil lodný steward?

Podozrivých v prípade piatich vrážd z roku 1888 je naozaj veľa, no vo všeobecnosti sa pri otázke identity Rozparovača najviac skloňujú mená troch hlavných kandidátov: Montague John Druitt, Sir William Withey Gull a George Chapman.

Pred rokmi sa zoznam najpravdepodobnejších vrahov rozšíril o ďalšieho člena. Historik Jan Bondeson tvrdí, že Rozparovačom mohol byť holandský lodný steward Hendrik de Jong. Ten mal navyše, okrem piatich londýnskych prostitútok – Mary Ann Nicholsonovej, Annie Chapmanovej, Elizabeth Strideovej, Kate Eddowesovej a Mary Jane Kellyovej – zabiť v roku 1893 aj dve svoje exmanželky. Ich telá následne pochoval, nikdy sa nenašli.

Hendrik de Jong, najnovší podozrivý z desivých vrážd v londýnskej štvrti Whitechapel, kde v roku 1888 vyčíňal Jack Rozparovač.
Zdroj: Telegraaf.nl

Bondeson, bývalý profesor z univerzity v Cardiffe, preskúmal vtedajšie vydania novín a zistil, že de Jong frekventovane navštevoval prostitútky a bol „patologickým klamárom bez svedomia.“

Rodák z Rotterdamu pracoval na lodi, ktorá pendlovala medzi Rotterdamom a Londýnon. Podľa dobových novín sa medzi jeho vecami našli aj zakrvavené chirurgické nástroje. De Jong mal vraždiť aj v Belgicku a v roku 1898 utiecť do USA, kde nadobro zmizol.

Elizabeth Strideová, Mary Ann Nicholsonová a Annie Chapmanová: Všetky tri údajne zavraždil v roku 1888 sériový vrah Jack Rozparovač.
Zdroj: Getty Images

De Jong je už dlhšie podozrivý z vrážd, ktoré sa v 19. storočí odohrali vo východolondýnskej štvrti Whitechapel. Istý holandský inšpektor tam podľa Bondesona priniesol podobizeň de Jonga a ukázal ju miestnym, ktorí muža spoznali.

De Jong má navyše rovnaké črty tváre ako doteraz najznámejší a najpravdepodobnejší podozrivý z vrážd Jacka Rozparovača, George Chapman.

Hendrik de Jong (vľavo) a George Chapman, doteraz najpravdepodobnejší zo štvorice hlavných podozrivých.
Zdroj: Telegraaf.nl, Wikimedia
Mýtus Jacka Rozparovača:

Hlavnými podozrivými z brutálnych vrážd z roku 1888 sú:

Montague John Druitt – spáchal po poslednej Jackovej vražde samovraždu. Údajne však bol len obeťou sprisahania tzv. slobodomurárov a kráľovnej Viktórie.

Sir William Withey Gull – dvorný lekár kráľovnej Viktórie, ktorý mal vraždiť na jej pokyn. Jej vnuk, princ Albert Viktor, údajne splodil syna s istou prostitútkou a jedna z obetí, Mary Kellyová, o tom vedela a kráľovskú rodinu aj s kamarátkami vydierala. Je všeobecne známe, že Rozparovač disponoval znalosťami anatómie a vedel pracovať so skalpelom, čo korešponduje s teóriou, že práve Gull bol nototorickým vrahom.

George Chapman – narodený ako Seweryn Antonowicz Kłosowski v Poľsku. Sedí na neho popis údajne jediného svedka, ktorý Jacka videl, a jeho milenka dosvedčila, že každú noc bol až do tretej ráno mimo domu. V Londýne sa objavil krátko pred vraždami a keď sa presťahoval do USA, v meste, kde býval, sa objavilo niekoľko prípadov nevyjasnených vrážd.

Medzi kandidátmi aj samotný princ

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>