Realita je, žiaľ, taká, že vysnívaná cesta k moru sa môže zmeniť na horor. Extrémne počasie sa totiž začína objavovať čoraz častejšie, a to v obdobiach a na miestach, kedy by sa vám miestni kedysi za takéto obavy vysmiali.

Počasie v Chorvátsku
Počasie v Chorvátsku
Zdroj: Crometeo/Facebook

S fenoménom extrémneho počasia bojuje tento rok Európa celkovo, o čom svedčia mimoriadne vysoké teploty siahajúce k nebezpečným 40 stupňom Celzia. Na dovolenke pri sa však proti slnku bojovať dá, no ak sa príroda rozhodne vybúriť, človek je bezmocný. V Grécku musela vláda vyhlásiť stav núdze, Taliani sa stále spamätávajú z tornáda a Chorvátsko má za sebou „meteorologické cunami“ (prudký vzostup morskej hladiny v dôsledku prudkej zmeny atmosférického tlaku), počas ktorého spadlo na ostrove Dugi Otok až 55 litrov dažďovej vody na meter štvorcový za hodinu.

Anketa
Plánujete tento rok dovolenku v zahraničí?
  • 31%
  • 53%
  • 16%

Najnovšími obeťami počasia na dovolenke sa stala šestica turistov na gréckom polostrove Chalkidiki, kde vzduchom lietali stoličky aj smetiaky. Medzi mŕtvymi sú otec z Ruska a jeho 2-ročný chlapček, na ktorého pri hoteli spadol strom, a tiež dvojica postarších Čechov, s ktorými sa pri meste Nea Propontida prevrátil obytný príves. Tretí český turista je podľa informácií denníka Blesk.cz v nemocnici.

Počas búrky na polostrove Chalkidiki zomrelo 6 turistov, vrátane dvoch českých. Niekoľkokrát sa s nimi prevrátil príves, muž bol mŕtvy na mieste, žena neskôr podľahla zraneniam v nemocnici. Tretí Čech je momentálne hospitalizovaný.
Počas búrky na polostrove Chalkidiki zomrelo 6 turistov, vrátane dvoch českých. Niekoľkokrát sa s nimi prevrátil príves, muž bol mŕtvy na mieste, žena neskôr podľahla zraneniam v nemocnici. Tretí Čech je momentálne hospitalizovaný.
Zdroj: Facebook

Medzi mŕtvymi sú aj dve Rumunky, matka s dcérou, ktoré prišli o život, keď ich zasiahla zrútená strecha reštaurácie. Slovákom, ktorí sú na Chalkidikách častými návštevníkmi, sa nič nestalo zrejme len zázrakom. „Grécko je veľmi obľúbené, Chalkidiki Slováci vyhľadávajú najmä pre krátky let a krásne priezračné more,“ ozrejmil pre Plus JEDEN DEŇ Tomáš Lazarov, riaditeľ predaja v CK Hydrotour.

Medzi obeťami a zranenými nie sú hlásení občania SR.
Juraj Tomaga, MZV SR

Na polostrove má cestovná kancelária zhruba 200 Slovákov, podľa delegátky sú však, našťastie, všetci v poriadku. Pre informácie o slovenských dovolenkároch sme oslovili aj Slovenskú asociáciu cestovných kancelárií a taktiež agentúru Satur, do uzávierky novín nám však nestihli poskytnúť stanovisko. Podľa riaditeľa Tlačového odboru MZV Juraja Tomagu slovenské ministerstvo zahraničných vecí nateraz neregistruje žiadny zranených slovenských dovolenkárov – nielen v Grécku, ale ani v Taliansku, Chorvátsku či Španielsku, kde v uplynulých týždňoch vyčíňa extrémne počasie.

Prudké búrky v Chorvátsku
Prudké búrky v Chorvátsku
Zdroj: Facebook
Vyjadrenie slovenského MZV:
„Medzi obeťami a zranenými nie sú hlásení občania SR. Naše zastupiteľské úrady v Aténach a v Ríme kontaktovali našich občanov, ktorí sú zaregistrovaní v dobrovoľnom systéme registrácie na webovej stránke MZVEZ SR. Aktuálne evidujeme problémy s elektrickou energiou na Chalkidikách. V tejto súvislosti máme informáciu o skupine Slovákov v jednom z hotelov, ktorí sa ocitli v tejto búdzovej situácii. Naša konzulka na zastupiteľskom úrade v Aténach kontaktovala v tejto veci delegátku cestovnej kancelárie, aby situáciu riešila. Tá pre nich následne zabezpečila náhradné ubytovanie. Situáciu naďalej monitorujeme.“

Ako sa na dovolenku pri súčasnom extrémnom počasí pripraviť, aby ste v prípade núdze nemuseli platiť stovky, ba desaťtisíce eur? Prečítajte si na ďalšej strane >>>