Viac FOTO nájdete v galérii článku >>>

Pokojné ráno v Ostrave sa v priebehu sekúnd zmenilo na jeden z najtragickejších dní v histórii Českej republiky. Polícia prijala oznámenie o streľbe o 7.19 h a prvá hliadka dorazila na miesto tragédie už po troch minútach. Rýchlo pochopili, že s niečím takýmto sa Ostrava ešte nikdy nestretla.

42-ročný Ctirad v ostravskej nemocnici zabil 6 pacientov, ktorých chladnokrvne popravil ranou do hlavy či hrdla. Následne spáchal samovraždu.
42-ročný Ctirad v ostravskej nemocnici zabil 6 pacientov, ktorých chladnokrvne popravil ranou do hlavy či hrdla. Následne spáchal samovraždu.
Zdroj: Profimedia

Všadeprítomná panika vonku a vnútri nemocnice čakáreň, v ktorej podľa svedkov tragédie ležali na zemi štyri mŕtvoly. „Mali sme číslo dvadsaťsedem. Manželka tam zostala, nemôže chodiť, má nohu v sadre, nemôžem sa jej dovolať,“ opísal pre Moravskoslezký denník nemenovaný svedok. O tom, či jeho manželka prežila, české denníky do konca našej uzávierky neinformovali. Do konca svojho života tak možno bude ľutovať, že ju tam nechal napospas Ctiradovi. Ak by však muž neutiekol, možno by už teraz nežil. Krvavému masakru sa prizeral aj žiak druhého stupňa základnej školy, ktorý buď neuposlúchol katovu výzvu na útek, alebo sa skrátka ukryl neďaleko. Na zemi videl údajne ležať minimálne štyri telá.

Kto bol vrahom?

Páchateľom bol podľa českej polície stavebný technik Ctirad V. († 42), ktorý strieľal z nelegálne držanej zbrane „Prišiel do čakárne a začal strieľať na ľudí, ktorí tam čakali pred ordináciou. Keď vystrieľal zásobník, pištoľ si nabil a strieľal znovu. Údajne sa chcel zastreliť aj on sám, ale keď chcel otočiť zbraň proti sebe, mal už prázdny zásobník. Potom z miesta utiekol,“ opísala nešťastie reportérka televízie NOVA.

Ctirad podľa výpovede jedného z kolegov nepôsobil ako človek schopný vystrieľať čakáreň plnú ľudí.
Ctirad podľa výpovede jedného z kolegov nepôsobil ako človek schopný vystrieľať čakáreň plnú ľudí.
Zdroj: reprofoto Blesk.cz/Facebook

Ctirad vraj mieril svojim obetiam najmä na hlavu a krk. Väčšie šťastie ako ľudia, ktorí sedeli v čakárni, mala upratovačka, ktorá v budove pracovala. „Počula som streľbu. Potom sme dostali telefónom správu, že sa máme zamknúť a nikam nechodiť. Trvalo to hrozne dlho,“ opísala so strachom v očiach. Páchateľa podľa českého denníka Blesk zachytila pri vyčíňaní aj kamera. Zábery sa však pre úctu k obetiam rozhodli nezverejniť. Strelec mal v čakárni dovedna postreliť deväť ľudí. Bilancia tragédie je nasledujúca: 6 mŕtvych, z toho 4 muži a 2 žena.