Ceremoniál bol však pre protipandemické opatrenia zredukovaný, informuje stanica BBC. Kráľovná, ktorá v apríli oslávila 95. narodeniny, po skončení dvojtýždňového smútku pokračuje v plnení svojich panovníckych povinností vrátane účasti na virtuálnych podujatiach.

FOTO KRÁĽOVNEJ ALŽBETY V GALÉRII

Sama na tróne

Zatiaľ čo kráľovnú na otváraní nového zasadacieho obdobia parlamentu po desaťročia sprevádzal princ Philip, teraz jej spoločnosť robili syn princ Charles s manželkou Camillou. Charles sa v tejto úlohe objavil po boku svojej matky aj pri ostatných troch príležitostiach - v decembri 2019, októbri 2019 a júni 2017. Ako informuje britský denník Daily Mail, trón manžela alebo manželky panovníka bol prvýkrát  od roku 1901 "potichu" odstránený.

V roku 2019 mala kráľovná Alžbeta na hlave koronu a drahé šperky.
Zdroj: Twitter

Kašle na tradície?

Kráľovná pricestovala do Westminsterského paláca z Windsorského hradu automobilom a nie na kočiari, ako je zvykom. Ďalším prekvapením bol outfit kráľovnej. Namiesto slávnostných šiat a koruny mala na sebe oblečené modré šaty a klobúk, ktoré sa podľa kráľovských expertov radia medzi "denné róby". Obyčajný outfit však osviežila brošňami s akvamarínovým vzorom, ktoré jej darovali rodičia, kráľ Juraj VI. a kráľovná Alžbeta, k 18. narodeninám.

Kráľovná Alžbeta II. prišla tohto roku o svojho manžela, ktorý jej bol oporou.
Zdroj: Instagram/@britishmonarchy

Zákonodarcovia z oboch komôr parlamentu museli mať počas celého programu rúška a každý zo zúčastnených prešiel testom na covid. Tentoraz neboli pozvaní žiadni diplomatickí ani mimoparlamentní hostia; celkovo sa na ceremoniáli zúčastnilo iba 108 ľudí namiesto zvyčajných 600. V kráľovskej galérii bolo prítomných po 17 členov zo Snemovne lordov i Snemovne reprezentantov.

Na slávnostnom akte sa zúčastnil i britský premiér Boris Johnson, ako aj líder labouristov Keir Starmer. Panovníčka nemala na hlave britskú imperiálnu korunu, ktorá má hmotnosť vyše jedného kilogramu; bola položená na stolíku podobne ako v roku 2019. Kráľovná ju mala naposledy na hlave na otvorení nového zasadacieho obdobia parlamentu v roku 2016.

Prečítajte si tiež: