Viac FOTO nájdete TU!

Zodiac, hoci už nestraší amerických detektívov niekoľko desaťročí, je stále pojmom, často prezývaný aj ako novodobý americký Jack Rozparovač. "Slávu" však získal vďaka svojej hre s políciou a vyšetrovateľmi, ktorým sa roky vysmieval.

Jedna z podobizní hľadaného Zodiaca z roku 1990.
Zdroj: New York Daily News Archive

Jeho vyčíňanie sa začalo v roku 1968, keď bol v odľahlej oblasti severne od San Francisca blízko ich auta zastrelený tínedžerský pár. O rok neskôr bol za podobných okolností napadnutý ďalší pár, hoci mužská obeť prežila. Po útoku v roku 1969 vrah zavolal políciu, aby ich upozornil na zločin a prevzal zodpovednosť za vraždy z roku 1968. Neskôr v tom istom roku Zodiac zaútočil na ďalší mladý pár, hoci muž opäť prežil. Posledná známa obeť, taxikár, bola zastrelená v októbri 1969.

Vraždy boli predmetom intenzívneho vyšetrovania a mediálneho pokrytia, najmä pre vrahove posmešné listy do novín a telefonáty na políciu. Jeho listy odosielané v rokoch 1969 až 1974 boli podpísané symbolom pripomínajúcim zameriavač a zvyčajne sa začínali frázou: „Toto hovorí Zodiac“. Medzi písmenami boli štyri šifry alebo kryptogramy, z ktorých prvý bol v júli 1969 zaslaný v troch častiach do troch novín Bay Area.

Článok pokračuje na ďalšej strane