Medzi politikmi boli exprezident Václav Klaus, šéf hnutia TOP 09 Miroslav Kalousek, ale aj ministri českej vlády Martin Stropnický a Karla Šlechtová či predseda hnutia ANO Andrej Babiš, ktorý však čelil hlasnému nesúhlasu niekoľkých protestujúcich. Tí Babiša obvinili zo zneuctenia pietneho miesta, pripomínali mu jeho údajnú spolupráci s ŠtB a jeho kauzy, napr. aj Čapí hnízdo. Podobnú reakciu vyvolal v dave aj príchod Tomia Okamuru, predsedu hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD).

Na Tomia Okamuru mali protestujúci podobnú reakciu ako na Andreja Babiša.
Na Tomia Okamuru mali protestujúci podobnú reakciu ako na Andreja Babiša.
Zdroj: Krumphanzl Michal

Tvár novembra 1989 Ján Budaj: Synonymom komunizmu je dnes korupcia!

Už tradične sa pietne akcie konali v blízkosti internátu Hlávkova kolej, na Žitnej ulici či na Albertove, kde si ľudia pripomenuli pamiatku padlých študentov z roku 1939. Prezident ČR Miloš Zeman tento rok s prejavom na Albertove nevystúpil. Jeho hovorca Jiří Ovčáček uviedol, že "Zeman žiadnu akciu neplánuje. Ako aktívny účastník venuje 17. novembru 1989 tichú spomienku a bude rád, že vďaka nemu po rokoch opäť ožil Albertov". Spomienkové akcie v Prahe vrcholia večer Koncertom pre budúcnosť na Václavskom námestí, ktorý organizuje nezisková organizácia Nerudný fest.cz.

17. november 2017 v Prahe.
17. november 2017 v Prahe.
Zdroj: Mário Lorenc

Okrem toho večer v Národnom divadle spoločnosť Post Bellum udelí Ceny Pamäti národa osobnostiam, ktoré sa zachovali statočne pri konflikte s totalitnou mocou. V súvislosti s množstvom pietnych akcií, pouličných zhromaždení a kultúrnych akcií v uliciach českej metropoly od rána pôsobia policajti z poriadkovej a dopravnej služby, kriminalisti, ale aj policajti z cudzineckej polície či antikonfliktného tímu. Podľa informácií z policajnej on-line reportáže sa bezpečnostné zložky zameriavajú hlavne na zhromaždení v lokalitách Můstek a Náměstí republiky, kde sa zišli Mladí zelení, prívrženci Národnej demokracie a Robotníckej strany sociálnej spravodlivosti (DSSS). Na Můstek prišlo niekoľko ľudí s vlajkami Ľudovej strany Naše Slovensko.

Slováci oslavujú 17. november v 10-kilometrovej kolóne: Vybrali sa na nákupy do Rakúska!

V Brne, Opave i ďalších mestách na spomienkové podujatia k 17. novembru 1989 nadviazali lampiónové sprievody. V Českých Budějoviciach sa táto akcia konala pod názvom "Rozsvieťme demokraciu".