Medzi najväšie výdobytky patria tzv. hlasoví asistenti, v anglickom jazyku nazývaní „smart speakers“. Títo šikovní a často nenápadní pomocníci sú ovládaní prostredníctvom hlasu a pomocou nich dokážete v inteligentných smart domácnostiach ovládať prakticky hocičo – za predpokladu, že dané zariadenie využíva technológie ako Wi-Fi či Bluetooth.

Hlasoví asistenti, ktorých bez najmenších problémov nájdete aj na slovenskom trhu v portfóliu viacerých obchodných reťazcov, navyše disponujú aj reproduktormi, takže ich používatelia môžu využívať na počúvanie hudby. Všetko je, samozrejme, ovládané vaším hlasom, čo znamená, že takýto hardvér má zabudovaný nielen reproduktor, ale aj mikrofón.

A práve to je mnohých laikov a odborníkov kameňom úrazu. Hlasový asistentn bez mikrofónu by bol, samozrejme, na nič, no kritici sa pýtajú, čo takýmto zariadeniam zabráni v špehovaniu svojich majiteľov. Ako tvrdia: kedy má človek vedieť, že niekto – alebo niečo – ho počúva?

Hlasoví asistenti sú v móde a tešia sa veľkej obľube aj u Slovákov.
Hlasoví asistenti sú v móde a tešia sa veľkej obľube aj u Slovákov.
Zdroj: Profimedia

V súvislosti s možným odpočúvaním a zbieraním údajov spomína britský portál Mail Online minuloročný prípad brutálneho zločinu.

Hlavný svedok všetko počul, aj keď nemá uši

Svedok vraždy nemusí mať nutne oči alebo uši. A dokonca ani nemusí byť živý. Práve takýto prípad sa odohral minulý rok v Amerike... a podnietil debatu o tom, aké súkromie v skutočnosti pri súčasných technológiách máme.

Dvojicu žien, Christine Sullivan a Jennu Pelegrini, v USA dobodali. Vražda nemala svedkov, aspoň teda zdanlivo – v domácnosti sa však nachádzal hlasový asistent od spoločnosti Amazon, napísal Mail Online. Podobne výrobky u nás aj vo svete ponúkajú napríklad firmy ako Google. Aby mohli hlasoví asistenti neustále prijímať nové príkazy – ako napríklad pustenie hudby, kontrolu počasia či hľadania kuchynských receptov –, sú konštantne zapnuté a počúvajú.

Hlasový asistent od spoločnosti Amazon.
Hlasový asistent od spoločnosti Amazon.
Zdroj: Amazon, hlasový asistent

Kriminalisti teda správne dedukovali, že čokoľvek vražde predchádzalo, hlasový asistent dvojice zavraždených žien to musel zachytiť. Súd teda od firmy Amazon vymáhal všetky hlasové nahrávky.

V tomto prípade sa teda neustále hlasové zaznamenávanie možno vyplatilo, ale situácia tiež otvára dvere do celkom novej problematiky – zariadenia, ktoré sú pravdepodobne budúcnosťou a už teraz sa tešia veľkej obľube, môžu byť súčasne aj mimoriadne vyspelými odpočúvacími zariadeniami. Aspoň to tvrdia bojovníci za právo na súkromie, podľa ktorých môžu mať milióny ľudí na svete doma špiónov, za ktorých zaplatili stovky eur.

Anketa
Viete si predstaviť, že by vás niekto mohol 24 hodín denne odpočúvať?
  • 9%
  • 91%

Možno ide o fabulovanie a zbytočné strašenie ľudí (a možno nie), no iný prípad, taktiež z USA, ponúka trochu iný – a oveľa reálnejší – pohľad na hlasových asistentov.

Danielle z Portlandu musela jedného dňa vysvetľovať svojmu šéfovi, prečo mu na e-mail poslala hlasový záznam svojho intímneho telefonátu s manželom. Danielle, samozrejme, nič neposielala. O trapas sa postaral jej hlasový asistent, ktorý si slovo z telefonátu pomýlil s príkazom.

V skratke, každý hlasový asistent sa zobúdza určitým slovom a tentoraz to nebolo inak. Konverzáciu Danielle v pozadí, resp. jej časti, si hlasový asistent interpretoval ako príkaz na "odošli správu". Asistent sa následne spýtal, komu ju má poslať, a časť rozhovoru mu znel ako meno Daniellinho šéfa. Digitálny pomocník sa síce ešte pre istotu spýtal, či ide o správnu osobu, no nebolo to nič platné, keďže nasledujúce slová zo súkromnej konverzácie pochopil ako potvrdenie a správu odoslal.

Ak vám to znie ako recept na katastrofu... nie ste sami.

Viac na Pluska.sk:

Mohlo by vás zaujímať: