1. Sledovanie paranormálnych javov berieš ako svoje hobby. Kedy a prečo si sa začal o tento „tajomný svet“ zaujímať?

Prišlo to tak spontánne. Asi ako každý, aj ja som mal nejaké zážitky, ale nejako som to neriešil. Počúval som však čoraz viac príbehov, dokonca som raz videl od známej aj video a začalo ma to zaujímať. Začínal som asi podobne ako všetci. Odrážal som sa od informácií zachytených z rôznych seriáloch o duchoch, časopisov, diskusií. Časom mi však tieto informácie prestali dávať zmysel odpovede na otázky, ktoré ma zaujímali. V "para" svete prevláda špiritizmus, čo je na škodu veci. Totiž všetko sa začína aj končí slovíčkom... duch. Za všetkým, čo sa stalo, je automaticky duch...

Chodby pôsobili v podzemí miestami strašidelne.
Chodby pôsobili v podzemí miestami strašidelne.
Zdroj: Reprophoto/Darius Pavlák
2. Ľudia sa na teba často obracajú s prosbou o pomoc. Čo spôsobuje vo väčšine prípadoch to, že v ich dome straší?

Drvivá väčšina je psychického alebo zdravotného charakteru. Veľmi často sú to pocity vyvolané prostredím. Ľudia v tomto prípade zvolia tú "ľahšiu" cestu a začnú hľadať na duchárskych fórach, v rôznych skupinách a podobne. Významnú úlohu tu ale zohráva „živá pôda".  Toto sú prípady, kedy dochádza k strašeniu pozvoľna, nenápadne. Často však človek môže prísť naozaj do extrému. Stáva sa to často pri presťahovaní do domu, v ktorom niekto tragicky umrel, odohralo sa tam násilia a podobne. Tieto situácie zanechajú v priestore silnú emočnú stopu, ktorá môže pôsobiť na podvedomie. Každá situácia je však nezávisle od seba individuálna.

3. Mohol by si našim čitateľom priblížiť, ako takéto vyšetrovanie prebieha?

V tomto prípade sa musím dozvedieť celú pravdu. Musím poznať presnú príčinu strašenia. Od toho sa odvíjajú ďalšie kroky. Pokiaľ sa jedná len o pocity, je dôležitý len rozhovor a meranie pomocou rôznych prístrojov. Pokiaľ ide o rozsiahle strašenie, tým myslím pohyby vecí, rôzne postavy, fyzické ataky a podobné nepríjemnosti, tam už musím poznať podrobný popis miesta, situácie a udalostí. V tomto prípade je dobré, pokiaľ si daná osoba aspoň týždeň zapisuje. Na mieste sa potom spravia merania a rozmiestnia kamery. Tie sú dôležité ohľadom analyzovania situácie a nie prezentácie na YouTube, čo je žiaľ prístup rôznych skupín.

Marián sa venuje paranormálnym javom už 10 rokov.
Marián sa venuje paranormálnym javom už 10 rokov.
Zdroj: Reprophoto/Darius Pavlák

Rozhovor pokračuje na druhej strane >>>