Množstvo izotopu, ktorého vznik je viazaný na ľudskú činnosť, je podľa Francúzskeho inštitútu pre ochranu pred radiáciou (IRSN) natoľko nízke, že nepredstavuje hrozbu pre ľudské zdravie. Zdroj izotopu je nejasný, niektoré médiá špekulujú o ruskom pôvode.

Prvú správu o výskyte izotopu ohlásila v druhom januárovom týždni stanica v severonórskom Svanhovde, ktorá je len niekoľko stoviek metrov od ruskej hranice. Krátko potom oznámila prítomnosť rádioaktívnej látky v ovzduší stanica v Rovaniemi vo fínskom Laponsku. V priebehu dvoch týždňov boli nepatrné zvýšené hodnoty jódu 131 namerané aj v Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Španielsku a tiež v Českej republike.

"Jód 131 je rádionuklid s krátkym polčasom rozpadu (osem dní). Zistenie tohto rádionuklidu preto skôr svedčí o nedávnom úniku," uviedol IRSN. Inštitút dodal, že hodnoty namerané vo Francúzsku, ktoré zodpovedajú aj hodnotám z Českej republiky, nepredstavujú hrozbu pre ľudské zdravie.

Zdroj izotopu zostáva neznámy, IRSN a ani fínsky Úrad pre jadrovú bezpečnosť STUK o možnom pôvode nešpekulujú. "V dobe merania panovalo nepriaznivé počasie, takže nemôžeme určiť konkrétne miesto. Merania z niekoľkých miest v Európe môžu naznačovať, že to prišlo z východnej Európy," uviedla Astrid Liland z nórskeho Úradu radiačnej ochrany.

Jód 131 sa do ovzdušia mohol dostať napríklad po incidente v jadrovom reaktore. Tento izotop unikol napríklad pri haváriách v jadrových elektrárňach v Černobyle ale aj vo Fukušime. Jód 131 sa taktiež využíva v lekárstve, preto ho pripravuje niekoľko krajín.

So zistením rádioaktívneho jódu zrejme súvisí aj prílet Boeingu WC-135 amerického vojenského letectva do Veľkej Británie, o ktorom počas uplynulého víkendu informovali leteckí blogeri. Stroj tohto typu je vybavený prístrojmi na meranie rádioaktivity a zisťovania jej pôvodu.