Agentúra Reuters svoje informácie podložil vyjadreniami dvoch nemenovaných diplomatov z prostredia EÚ.

Krajiny EÚ použili Európsky mierový nástroj (EIP), ktorý bol vytvorený v marci 2021, na nákup zbraní a vojenského vybavenia pre Kyjev.

WA 40 Bachmut - Ukrajinskí vojaci bežia na pomoc obyvateľom horiacej obytnej budovy po ruskom útoku v meste Bachmut na Donbase na východe Ukrajiny v stredu 7. decembra 2022. FOTO TASR/AP
Zdroj: LIBKOS

Finančné zdroje sa takmer minuli

Finančné zdroje z tohto fondu sa však po takmer deviatich mesiacoch vojny na Ukrajine z veľkej časti minuli, aj preto šéf európskej diplomacie Josep Borrell v polovici novembra požiadal členské štáty, aby fond do konca roka doplnili.

Rozpočet EIP, vytvorený s pôvodným cieľom financovať napríklad vojenské akvizície na podporu krajín v Afrike, bol stanovený do roku 2027 vo výške 5,7 miliardy eur. Vojna na Ukrajine však viedla k prehodnoteniu priorít EÚ. Borell v novembri potvrdil, že Únia spolu s členskými štátmi doteraz poskytla Ukrajine zbrane a vojenské vybavenie v hodnote najmenej osem miliárd eur.

Na snímke ruský vojak.
Zdroj: Profimedia

Ministri zahraničných vecí EÚ sa pracovne stretnú v Bruseli na budúci pondelok (12. 12.), čo im poskytne priestor venovať sa aj otázke finančného doplnenia EIP.

Prečítajte si aj:

Prečítajte si tiež: