"Je správne pre moju stranu, vládu a našu krajinu, že teraz uvoľním miesto novej generácii vedenia," povedala Sturgeonová, ktorá svoje osemročné pôsobenie vo funkcii označila za výsadu.

Odstupujúca škótska premiérka Nicola Sturgeonová vo štvrtok v škótskom parlamente absolvovala svoje posledné vystúpenie vo funkcii predsedníčky vlády.
Zdroj: Jane Barlow

Avizovala, že aj naďalej sa bude venovať témam, na ktorých jej záleží. Ide podľa nej o rodovú rovnosť, uplatnenie mladých ľudí, klimatickú spravodlivosť a snahy o dosiahnutie nezávislosti Škótska.

V Škótsku v týchto dňoch pokračuje hlasovanie členov Škótskej národnej strany (SNP) o nástupcovi Nicoly Sturgeonovej, ktorý sa stane budúcim šéfom škótskej regionálnej vlády. O predsednícky post bojujú súčasná ministerka financií Kate Forbesová, minister zdravotníctva Humza Yousaf a exministerka pre komunálnu bezpečnosť Ash Reganová.

Na snímke škótska premiérka Nicola Sturgeonová hovorí počas tlačovej konferencie v Edinburghu 15. februára 2023.
Zdroj: Jane Barlow

Hlasovanie potrvá do 27. marca a uskutočňuje sa prostredníctvom internetu i poštou. Meno víťaza bude známe 28. marca.

Sturgeonová nastúpila na čelo škótskej vlády v novembri 2014, po referende o nezávislosti, v ktorom 55 percent Škótov hlasovalo za zotrvanie v Spojenom kráľovstve. Vo februári tohto roku oznámila, že z premiérskej funkcie odstupuje.

Ako dodáva TASR, pod silným tlakom sa ocitla po svojej neúspešnej snahe o usporiadanie nového referenda o nezávislosti Škótska od Británie: Londýn sa proti tomuto zámeru dôrazne postavil a minulý rok jeho odmietavý postoj podporil aj rozsudok britského Najvyššieho súdu.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová po ôsmich rokoch odstupuje z funkcie. Oznámila to na stredajšej tlačovej konferencii.
Zdroj: Jane Barlow

Premiérka následne oznámila, že z komunálnych volieb v roku 2026 urobí de facto referendum za alebo proti nezávislosti Škótska. Tento krok bol však vnímaný ako kontroverzný aj v samotnej SNP, ktorej voliči sú v tejto otázke rozdelení.

Veľkým problémom pre Sturgeonovú bola aj jej podpora zákona na ochranu práv transrodových osôb, ktorý jej vláda schválila vlani v decembri, ale centrálna vláda v Londýne ho napokon zablokovala.