Znečistenie by sa v závislosti od poveternostných podmienok a vodných prúdov mohlo počas soboty rozšíriť až do západnej časti Štetínskeho zálivu. Ministerstvo obyvateľov vyzvalo, aby v rieke nevykonávali rybolov a nepoužívali vodu z nej.

FOTO hrôzostrašných následkov znečistenia rieky nájdete v GALÉRII

Vedci sa už niekoľko dní usilujú odhaliť príčinu hromadného úhynu v rieke Odra, odkiaľ už vylovili desať ton uhynutých rýb, pripomína DPA. Vzorky vody odobraté nemeckými úradmi preukázali značnú kontamináciu ortuťou.

Poľská polícia v spojitosti s úhynom rýb ponúka finančnú odmenu za informácie, ktoré by viedli k chyteniu páchateľov. "Chceme chytiť vinníkov a potrestať páchateľov," povedal poľský premiér Mateust Morawiecki. Premiérov úrad v sobotu na Twitteri oznámil, že v spojitosti so situáciou na Odre zasadá krízový štáb.

Poľská vláda a úrady čelia kritike z dôvodu váhavej reakcie na úhyn rýb, píše DPA. Morawiecki v piatok večer odvolal z funkcie šéfa vodohospodárskeho úradu a vedúceho úradu životného prostredia. Poľský premiér uviedol, že o hromadnom úhyne rýb sa dozvedel až v stredu 10. augusta. Poľské úrady o tom však informovali už koncom júla.