Denníku Plus JEDEN DEŇ sa s Jamesom počas jeho druhej návštevy Bratislavy podarilo stretnúť a sympatický Brit nám v priestoroch hotela Sheraton porozprával o svojich bohatých zážitkoch. Okrem toho odhalil aj zoznam svojich najobľúbenejších krajín – ak by ste teda hľadali inšpiráciu na nezabudnuteľnú dovolenku, ponorte sa do nasledujúceho rozhovoru. Pokiaľ totiž ide o cestovanie, povolanejšiu osobu, než akou je James, nenájdete!

James Asquith navštívil Bratislavu už druhýkrát, na Slovensku sa však dlho nezdržal. Jeho ďalšou zastávkou bola susedná Viedeň.
James Asquith navštívil Bratislavu už druhýkrát, na Slovensku sa však dlho nezdržal. Jeho ďalšou zastávkou bola susedná Viedeň.
Zdroj: Pavol Bartonek

Prečo si sa rozhodol precestovať toľko krajín?

– Spočiatku ma cestovanie vôbec nezaujímalo. Moji kamaráti z univerzity však cestovali veľmi často. Navštívili Vietnam, Ameriku, Európu a iné krajiny. Neustále mi o tom rozprávali a volali ma na potulky svetom s nimi, no nemal som záujem. Neskôr sa však so mnou rozišla priateľka a to bol ten správny impulz niečo urobiť. Nejakú zmenu. Zahovoril som si teda letenku za svojimi priateľmi do Vietnamu, a odtiaľ som prakticky začal cestovať úplne všade. Viete, môj otec je pilot a z Londýna lietal do rôznych klasických, ale aj podivných kútov sveta, ako napr. do Etiópie alebo Azerbajdžanu. Miesta, do ktorých je skutočne nákladné letieť. Takže áno, niektoré miesta som navštívil aj takto.

Ako si to celé financoval?

– Rodičia mi na to peniaze nedávali, nemal som ani žiadnych sponzorov ani nič podobné. Začal som pracovať už počaš školy ako pätnásťročný a nikdy som našetrené peniaze veľmi nemíňal. Viete, vo veľa krajinách, ako napr. Amerika, som sa presúval autobusom, ktorý je skutočne lacný. Niekedy som za celý deň minul iba 10 dolárov, čo naozaj nie je veľa. No najdrahšie však boli paradoxne krajiny, ktoré vyzerajú na papieri chudobne, ako napríklad Afrika.

Kde si spával?

– Všade. Záležalo od situácie a miesta. Spal som v prekrásnych miestach, ale aj v úplných dierach. V Kambodži som spal dokonca aj na ulici, kde ma zaživa takmer zožrali komáre. Neskôr som našiel aj strechu nad hlavou, no miestnosť, v ktorej som spal, nemala okná. Noc tam stála 1 až 3 doláre. Bolo to síce lacné, ale podľa toho to tak aj vyzeralo. Pár nocí som dokonca strávil aj za mrežami (smiech).

Ďalšie FOTO z Jamesových ciest nájdete v galérii článku >>>

James Asquith na potulkách svetom.
James Asquith na potulkách svetom.
Zdroj: Instagram/James Asquith
Anketa
Vedeli by ste si predstaviť svoj život na cestách?
  • 52%
  • 48%

 

Pokračovanie rozhovoru nájdete na ďalšej strane >>>