Viac FOTO z miesta nešťastia nájdete TU!

Klamstvá o počte mŕtvych či výške a pôvode radiácie vystrašili nielen obyvateľov priľahlých obcí, nehovoriac o tom, že ich evakuácia prišla až neuveriteľných 6 dní po nešťastí. História sa očividne opakuje, otázne však je, do akej miery sa zopakuje aj samotná černobyľská katastrofa.
Momentálne nie je jasné, čo presne únik radiácie po výbuchu na ruskej vojenskej základni spôsobilo.

Správy o výbuchu majú množstvo nejasností. Išlo o test novej jadrovej rakety alebo o explóziu menšieho reaktora?
Správy o výbuchu majú množstvo nejasností. Išlo o test novej jadrovej rakety alebo o explóziu menšieho reaktora?
Zdroj: twitter

Oficiálne za tým stojí nehoda pri testovaní raketových motorov, hlavný výskumník jadrového centra v Sarove však tvrdí, že jeho kolegovia zahynuli pri explózii malého jadrového reaktora. Američania sa zasa obávajú, že išlo o utajený vývoj a testovanie rakety na jadrový pohon - obávanej strely 9M730 Burevestnik. Tá má byť súčasťou novej šesťčlennej rodiny nových ruských superzbraní, do ktorých patrí aj podmorský dron či laser.
Ruská služba na monitorovanie počasia uviedla, že jej senzory v Severodvinsku, 20 kilometrov od testovacieho miesta Njonoksa na pobreží Bieleho mora, zaznamenali gamažiarenie presahujúce úroveň bezpečnosti.

 

Žiarenie namerali štyri- až šestnásťkrát väčšie, Kremeľ však odmieta, že by evakuácia 500 občanov z neďalekých obcí súvisela s únikom radiácie. Správy o evakuácii prichádzajú až po tom, ako bolo desať lekárov, ktorí poskytli ošetrenie osobám zraneným pri výbuchu, údajne odoslaných do Moskvy na akútne lekárske kontroly. Po vyšetrení boli lekári nahnevaní, prečo im nepovedali, s čím vlastne prichádzajú do kontaktu. Oblečenie jedného chirurga po operácii skontrolovali pomocou zariadenia na meranie žiarenia a zistili, že je vážne kontaminované.

Pri explózii malo zahynúť 5-7 ľudí.
Pri explózii malo zahynúť 5-7 ľudí.
Zdroj: twitter

Hovorca Vladimira Putina Dmitrij Peskov odmietol potvrdiť, že nehoda, pri ktorej zahynulo údajne až 6 vedcov z testovacieho strediska, je spojená s raketou Burevestnik.

Jasný nie je ani celkový počet obetí, niektoré zdroje totiž uvádzajú dvoch mŕtvych, iné zasa až siedmich. Po vyše 30 rokoch od najväčšej jadrovej katastrofy v dejinách ľudstva to vyzerá tak, že černobyľský scenár sa opakuje až s hrozivou presnosťou. Zodpovedné orgány totiž verejnosť zavádzajú nielen pokiaľ ide o úroveň uvoľnenej radiácie, ale nedostatočne informovali aj ľudí, ktorých sa výbuch priamo dotýkal – dedinčanov v okolí a lekárov, ktorých vyslali na miesto tragédie.