Stúpajúca hladina Dunaja a silný vodný prúd naďalej bránia maďarským potápačom dostať sa k vraku vyhliadkovej lode, ktorá sa v Budapešti v stredu večer potopila po zrážke s výletnou loďou. Uviedol to v sobotu spravodajský server Index.hu.

Šokujúce nariadenia súdu

Ukrajinský kapitán výletnej lode, ktorá sa v stredu v Budapešti zrazila s vyhliadkovou loďou, pôjde na mesiac do vyšetrovacej väzby. Podľa agentúry MTI o tom v sobotu rozhodol maďarský súd. Dnešné súdne vypočutie 64-ročného kapitána trvalo niekoľko hodín. Prokurátor sa odvolal proti rozhodnutiu súdu, ktorý vo svojom verdikte uviedol, že Ukrajinca bude možné prepustiť na kauciu 15 miliónov forintov (46.248 eur). Podmienil to tým, že bude monitorovaný náramkom a že zostane na území maďarského hlavného mesta.
     
Kapitán vinu odmieta a na súde povedal, že ihneď po zrážke ohlásil nehodu vysielačkou. Podľa údajov polície však prvé volanie o pomoc zaznamenali až desať minút po tragédii. Ukrajincov advokát tvrdí, že ide o jedného z najskúsenejších kapitánov v dunajskej plavbe vôbec a že na lodi velí už 44 rokov.

Potápači vo štvrtok a v piatok urobili skúšobné ponory, avšak oba pokusy boli neúspešné; v piatok dokonca museli jedného potápača zachraňovať pre zakliesnenú kyslíkovú hadicu, pripomenul server. Vo verejnoprávnej televízii M1 experti povedali, že treba počkať na pokles hladiny rieky, čo môže potrvať podľa predpovedí aj päť dní, alebo treba nájsť špeciálne riešenie, napríklad postaviť v úseku pred potopeným vrakom hrádzu.

Na Dunaji v Budapešti sa potopila výletná loď s 33 turistami na palube.
Na Dunaji v Budapešti sa potopila výletná loď s 33 turistami na palube.
Zdroj: Profimedia

Budapeštianske veliteľstvo polície (BRFK) v reakcii na otázku denníka Népszava uviedlo, že silný dážď neumožnil, aby do záchrany pasažierov a pátrania po nich nasadila polícia vrtuľník. Denníku však odborníci povedali, že počasie nebolo extrémne zlé.

Polícia disponuje vrtuľníkmi MD902, o ktorých pred dvoma rokmi vyhlásila, že sú vybavené autopilotom, vďaka ktorým môžu lietať aj v zhoršených poveternostných podmienkach, a že stroje majú termovízne kamery schopné vyhľadávať nezvestné osoby.

Pri zrážke vyhliadkovej lode s výletnou loďou zahynulo v stredu najmenej sedem Juhokórejčanov; záchranári ešte stále pátrajú po 21 nezvestných vrátane dvoch maďarských členoch posádky.