"Máme štyri laboratórne potvrdené prípady výskytu vírusu západonílskej horúčky. Dvaja ľudia boli nakazení v Osijeku, jeden v Karlovaci a jedným nakazeným je Srb, ktorý bol v Chorvátsku na dovolenke," opísala pre chorvátsky web dnevnik.hr epidemiologička Iva Pem Novoselovo. Informuje portál tn.nova.cz.

Nakazení skončili v nemocnici, podľa lekárov ale nie je dôvod na paniku. Vírus sa v Chorvátsku objavil prvýkrát po šiestich rokoch. Do tej doby sa chorobou nakazilo 38 ľudí, iba jeden človek zomrel.

Vírus západonílskej horúčky sa na človeka najčastejšie prenáša komárím bodnutím.
Vírus západonílskej horúčky sa na človeka najčastejšie prenáša komárím bodnutím.
Zdroj: Shutterstock

Vírus západonílskej horúčky sa na človeka najčastejšie prenáša komárím bodnutím. Proti ochoreniu ešte nie je k dispozícii vakcína a liečia sa iba symptómy. Väčšina infikovaných osôb nemá žiadne príznaky. Keď už sa už objavia, zvyčajne pripomínajú klasickú chrípku: silné bolesti hlavy, svalov, horúčka, nevoľnosť, môže sa ale rozvinúť až do meningitídy alebo encefalitídy.

Ochorenie zvyčajne trvá 2 až 7 dní, približne u 1 zo 150 nakazených môže byť jeho priebeh fatálny. Najohrozenejšou skupinou sú ľudia nad 50 rokov. Proti nákaze sa dá brániť prevenciou. Lekári odporúčajú používať repelenty, nosiť svetlé oblečenie, ktoré pokrýva čo najväčšiu časť tela a zabezpečiť okná a dvere sieťkami proti komárom.

Proti nákaze sa dá brániť iba prevenciou.
Proti nákaze sa dá brániť iba prevenciou.
Zdroj: Shutterstock

Upozorňujú taktiež, že v tomto roku bol zaznamenaný skorý nástup počtov nákazy v európskych krajinách. "K 9. augustu 2018 bolo hlásených celkovo 335 ochorení a 17 úmrtí v členských štátoch EÚ (Taliansko, Grécko, Maďarsko, Rumunsko, Francúzsko) a krajinách susediacich s EÚ (Srbsko, Kosovo)," upozorňuje Hana Orlíková z oddelenia epidemiológie infekčných chorôb SZÚ .

Podľa miesta nákazy sú tento rok najviac postihnuté krajiny: Taliansko so 123 prípadmi, Srbsko so 102, Grécko s 59, Maďarsko s 23, Rumunsko s 23, Francúzsko s 3 a Kosovo s 2 ohlásenými prípadmi. Pre porovnanie, v rovnakom období v minulých rokoch 2014-2017, bolo hlásených z EÚ a susedných krajín od 5 do 45 prípadov.

Anketa
Ako sa chránite pred komármi?
  • 20%
  • 2%
  • 48%
  • 25%
  • 5%

Prečítajte si tiež: