"Dopyt po pánovi prezidentovi je už teraz taký veľký, že určite bude potrebovať kanceláriu. Respektíve nebolo by vhodné, aby veľké množstvo ľudí pravidelne dochádzalo k nemu do rodinného domu," poznamenal hradný kancelár Vratislav Mynář.

Zeman chce preto v najbližšej dobe podpísať nájomnú zmluvu. Existujú dve až tri možnosti, kde by mohli sídliť. Uplynulé dni boli pre Zemana pracovne hektické. Vo štvrtok sa stretol s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom, v piatok prijal maďarskú prezidentku Katalin Novákovú.

V pondelok má ešte dosluhujúci prezident na pláne poslednú pravidelnú schôdzku s premiérom ČR Petrom Fialom.

V pondelok bude Zeman naposledy úradovať v lánskej pracovni. V nasledujúcich dňoch sa presťahuje do nového domu, ktorý si nechal postaviť v Lánoch.

Nový český prezident Petr Pavel zloží sľub 9. marca. Funkčné obdobie Zemanovi vyprší o polnoci z 8. na 9. marca.

Po odchode z funkcie poberá prezident Českej republiky doživotnú mesačnú rentu 50.000 korún (2127 eur) a paušálnu náhradu v rovnakej výške, ktorá je určená najmä na nájom kancelárie a na odmenu asistenta či asistentky.

O Zemana sa od jeho hospitalizácie na jeseň 2021 starajú ošetrovateľky. Táto služba je čiastočne platená zo zdravotného poistenia a čiastočne z peňazí hradnej kancelárie.