Rasťo sa narodil v Košiciach, kde zároveň zaznamenal svoje prvé atletické úspechy. Len krátko po tom, ako sa mu podarilo nastúpiť na športové gymnázium, preukázal talent a pri behu videli ostatní chlapci len jeho chrbát. O svetovom rekorde však nikdy ani len nesníval. Pre denník Plus JEDEN DEŇ nám o svojom životnom príbehu – a sľubne začatej kariére – porozprával viac.

Rekordér v behu na 100m do 18 rokov Rastislav Jelínek v štúdiu NMH.
Rekordér v behu na 100m do 18 rokov Rastislav Jelínek v štúdiu NMH.
Zdroj: EMIL VAŠKO


Rasťo, súťažíš v tzv. deafolympiáde – preto, že slabšie počuješ. Kedy presne sa to prejavilo?
- Už v skorom detstve. Nikto však nevie prečo, možno je to tým, že som sa taký narodil alebo je to spôsobené zdravotnými komplikáciami, ktoré som mal ako malý.


Aké to bolo vyrastať s hendikepom?                                                                                                                                                                     - Rodičia ma nedali do špeciálnej školy, takže som bol „ako bežný chlapec.“ Šikane som sa však nevyhol. Snažil som sa to nebrať k srdcu, no bolo to natoľko zlé, že som musel zmeniť školu. Spolužiaci, skrátka, neboli ochotní prijať niekoho, kto je iný. Navyše prišli aj zdravotné problémy... Všetko sa zmenilo, keď som sa začal venovať atletike pred piatimi rokmi. Dnes to celé beriem ako výchovnú lekciu, ktorá mi ukázala, čo všetko dokážem.

Rasťo je študentom športového gymnázia v Košiciach, ktoré mu poskytuje na tréning čo najväčší priestor.
Rasťo je študentom športového gymnázia v Košiciach, ktoré mu poskytuje na tréning čo najväčší priestor.
Zdroj: sportgymke


Ako je vôbec možné, že si sa stal len za 5 rokov majstrom?
- Trénujem rovnako ako moji spolužiaci, žiadne výnimky. Vstávam o šiestej ráno, o siedmej mám školu do desiatej, keď nasleduje prvý dvojhodinový tréning. Potom obed, škola a opäť tréning na košickom štadióne, medzi zdravými atlétmi. Nielenže behám, ale aj posilňujem a kvôli štartom cvičím dynamiku a rýchlosť.


Prečo práve atletika?
- Vždy sa dá určiť, kto je najlepší, a tak stále vidím, v čom konkrétne sa môžem zlepšovať.


Vo svojej juniorskej kategórii si najrýchlejší, čo to však znamená?
- Najrýchlejší muž sveta, Usain Bolt (31), drží rekord časom 9,58. Ja som stovku zabehol za 11,23 sekundy, v skoku do diaľky sa mi podarilo pokoriť 703 cm. Myslím si, že je to pomerne slušný výkon.

Mladý športovec exceluje medzi svojimi rovesníkmi.
Mladý športovec exceluje medzi svojimi rovesníkmi.
Zdroj: archív rj

Aký bol pre teba pocit stáť na stupni víťazov s tým, že si zároveň držiteľom nového rekordu?                                             - Na začiatku som netušil, že sa mi podarilo zlomiť rekord medzi mládežníkmi. Ostal som v dobrom šokovaný, aj keď som vedel, že som na súťaž pripravený a idem tam s najlepšou formou. Bol som veľmi šťastný, na začiatku som si ten úspech ani poriadne neuvedomoval. 

Čo plánuješ so svojou kariérou do budúcnosti?
- Atletika je môj život. To je aj moja rada pre všetkých s podobným osudom, aký som mal ja - nebáť sa a ísť si za tým, čo vás baví.