Svet bude čeliť novej kríze, ktorú spôsobí explózia dlhov. Finančné trhy zakolísali a vznikli obavy, že bankovníctvo sa opäť dostane do recesie, ba dokonca krízy.

Podľa Whitea zaplavia západné krajiny lacné výrobky z východu a nízke ceny nehnuteľností. Štátne dlhy sa budú odpisovať vo veľkom. Oproti roku 2008 sa stav spoločnosti zhoršil, kríza preto udrie ešte silnejšie.

Predchádzajúca kríza vznikla kvôli veľkému dlhu. Ten sa odvtedy ešte zvýšil

Po prvýkrát zdvihol centrálny bankár prst už v roku 2003. O päť rokov neskôr sa jeho predpovede do bodky naplnili.

„Lacné peniaze viedli k dlhovej explózii. Požičiavali si vlády, domácnosti aj spoločnosti. A aj keď krízu v roku 2008 spôsobilo práve prílišné zadlženie, odvtedy sa situácia v tomto smere ešte zhoršila,“ myslí si ekonóm.

„Celkový dlh sa od roku 2007 zdvihol z 200 percent na 250. Žiadna rovnováha spätne nenastala, pretože mnohé domácnosti, spoločnosti a vlády ešte svoje dlhy dostatočne nesplatili. Nová kríza ich zasiahne nepripravených.“

Zničia nás lacné výrobky z Číny

White upozorňuje aj na defláciu z Číny. Tá svet údajne zásobuje vecami, ktoré krajiny v skutočnosti nepotrebujú. „Pozrite sa na Číňanov, akú majú nadprodukciu ocele, keramiky či skla. A to všetko budú posielať smerom k nám. Následky je už možné cítiť, oceliarne v Británii sa zatvárajú,“ upozorňuje odborník.

Na otázku o tom, kedy by nás kríza mala zasiahnuť, ale White odpoveď nepozná. Je si však istý, že deň finančného zúčtovania nás neminie.