Mladý kuchár, ktorého médiá prirovnávajú k ďalšiemu Jamiemu Olivierovi, vzal do rúk varechu prvýkrát už ako malý chlapec. Z ruky ju nepustil ani počas funkcie strážcu pápeža Františka, keď pôsobil ako člen vychýrenej Švajčiarskej gardy. Kulinárske dobroty z Davidovho hrnca sa dostali až k samotnému pápežovi, ktorý spolu s vatikánskym dvorom mladíka povzbudil vo vydaní špeciálnej kuchárskej knihy. Tú prišiel David osobne ukázať aj Slovákom. Denník Plus JEDEN DEŇ bol pri tom a pápežovho „kuchtíka“ vyspovedal.

Davida varenie uchvátilo už v detstve.
Davida varenie uchvátilo už v detstve.
Zdroj: instagram

Ako ste sa dostali k vareniu?

Moja mamina bola ,,hobby‘‘ kuchárkou a ja som sa ako dieťa rád pozeral, ako vyvára. Myslím, že mojím prvým jedlom bola omeleta. Mám dvoch mladších bratov, a tak som onedlho začal variť im, neskôr som začal varenie študovať. Mal som však obrovské šťastie. Záverečnou prácou môjho kuchárského štúdia bola kuchárska kniha, ktorá sa na prezentácii prác zapáčila natoľko, že sa ju rozhodli vydať. Okamžite sa stala bestsellerom a zrazu mi prischla nálepka švajčiarský Jamie Olivier.

Napriek záľube v kulinárstve ste sa však stali strážcom, a nie gurmánom. Čo vás k tomu viedlo?

Môj otec pôsobil v ochranke Jána Pavla II., dokonca sa mu podarilo zneškodniť atentátnika Aliho Ağcu, ktorý chcel pápeža zastreliť. Pôsobiť v garde bolo mojím snom, a keďže som splnil všetky potrebné kritériá, využil som príležitosť.

Čo práca vo švajčiarskej garde obnáša?

Je to veľmi zaujímavý a vzrušujúci život, každý deň prichádzajú nové úlohy. V prvom rade to znamená ochrana svätého otca, potom sprevádzanie prezidentov a významných osobností ale aj kontrola osôb, ktoré vstúpia do Vatikánu. Táto skúsenosť mi umožnila stretnúť osobnosti akými sú Kráľovná Alžbeta, Putin, Barack Obama či Angela Merkelová. Uvedomoval som si však, že môžu nastať situácie, kedy bude treba siahnuť po zbrani. Bolo to najmä v čase, keď islamský štát hrozil Rímu útokom.

Ako sa teda o vašom talente dozvedel pápež František?

O mojich kuchárskych schopnostiach sa dozvedeli už pri vstupnom pohovore. Keď umožnili, aby mohol pápež ochutnať prvýkrát moje jedlo, bola to pre mňa obrovská česť. Má obrovskú charizmu a je zážitkom už len to, keď mu podáte ruku. Žiaden zo spomínaných veľkých osobností sa mu charizmou nedokázal ani len vyrovnať.

David varil pápežovi Františkovi niekoľkokrát. Keď pápež videl svoj obľúbený recept v jeho knihe, zažiarili mi oči a povedal ,,mňam!''
David varil pápežovi Františkovi niekoľkokrát. Keď pápež videl svoj obľúbený recept v jeho knihe, zažiarili mi oči a povedal ,,mňam!''
Zdroj: vaticancookbook

Čo ste mu pripravovali?

Pápež má veľmi rád pizzu, sladké, empanády či karamelovú sladkosť dulche de leche (niečo ako puding, pozn. red.). Ako správny Argentínec nepohrdne ani dobre prepečeným steakom. Ja som mu však robil typické švajčiarske menu, pri ktorom nesmel chýbať spomínaný karamelový dezert. Následne som s ním mal možnosť obedovať osamote.

Ako taký obed prebiehal?

Príjemne. Kládol mi veľa otázok o mojom živote, o Bohu, o svete. Bol to uvoľnený a priateľský rozhovor, aj pre pápeža to bolo pozitívne. Stále je totiž stredobodom pozornosti a tentoraz sa mohol s niekým porozprávať osamote, bez toho, aby ho sledovali tisíce ľudí. Počas dvoch hodín, ktoré som s ním strávil sa usmieval a vtipkoval.

Prečo ste sa rozhodli prísť na Slovensko?

Prišiel som sem predstaviť svoju knihu, ktorá obsahuje kuchárske recepty z vatikánskeho dvora, medzi nimi aj obľúbené jedlá niekoľkých pápežov. V Bratislave som strávil pár dní, zo slovenskej kuchyne som vyskúšal asi všetko, čo sa v tom čase stihnúť dalo - slovenské syry či jablkovú štrúdľu. Najviac mi však chutili pirohy.

Čomu sa okrem varenia venujete?

Zúčastňujem sa rôznych konferencií a prezentácii, dostávam ponuky variť so špičkovými svetovými kuchármi, pozvali ma aj do Hollywoodu. Najnovšie sa mi vyskytla príležitosť mať vlastnú televíznu šou, taktiež pripravujem už piatu kuchársku knihu.

Prekvapilo vás, že pápežovi chutia takéto veci z kuchyne? Nás áno! Čo ste čakali, že zvyčajne jedáva? Napíšte nám svoj názor do komentára pod článkom.

Prečítajte si ešte:

Prečítajte si aj: