Na inaugurácii najviac zažiarila Dagmar Havlová (69)! Súčasnej i bývalým manželkám prezidentov Česka nemožno uprieť snahu obliecť sa elegantne, ale Havlová znova potvrdila, že s módou to vie najlepšie ona. Hoci chybičke sa nevyhla ani ona...

Ako sa obliekli manželky prezidentov si pozrite na ďalších stranách a v galérii!

Odborníčka na diplomaciu a protokol Mária Holubová nám vysvetlila, že inaugurácia je pracovný slávnostný akt. Dress code určuje protokol prezidentského paláca a jeho pravidlá sa rokmi príliš nemenia.

Odborníčka na diplomaciu a protokol Mária Holubová vysvetlila, aké je predpísané oblečenie na inauguráciu.
Zdroj: archív

„Pre pánov je predpísaný black suit, čo znamená čierny oblek, oblek v polnočnej modrej, tmavosivý oblek bez vzoriek, jednofarebná košeľa a kravata striedmych farieb, najlepšie tiež bez vzorky,” upresňuje.

„Pre dámy je určený sukňový kostým, šaty doplnené kabátom rovnakej farby – ale môže byť aj v kontrastnej farbe, telové pančuchy bez lesku. Topánky majú byť na opätku minimálne 5 centimetrov, ale nie na ihličkovom. Vyžaduje sa minimum šperkov, trblietavé, zlaté a strieborné doplnky nie sú vhodné. Ak má dáma dlhšie vlasy, mala by ich mať vypnuté,” doplnila detaily Mária Holubová.

Český prezident Petr Pavel s rodinou kráča do Katedrály svätého Víta, kde sa koná ekumenická modlitba za vlasť a prezidenta.
Zdroj: TASR/Barbora Vizváryová

Mária Holubová nás upozornila, že oslovenie Prvá dáma patrí iba manželke amerického prezidenta. Ostatné dámy by sme mali oslovovať manželka prezidenta.

Ako odborníci zhodnotili oblečenie manželiek českých prezidentov na inaugurácii Petra Pavla? Čítajte ďalej!