Konštatuje to výročná správa amerického ministerstva zahraničných vecí o dodržiavaní ľudských práv vo svete za rok 2009, ktorú dnes predstavila vo Washingtone ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.

Správa v tejto súvislosti menuje (v tomto poradí) Taliansko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko a Českú republiku.

Rómovia sú podľa správy najväčšou a najzraniteľnejšou menšinou v Európe. Sú objektom rasovej diskriminácie a násilia. Vyskytli sa aj správy o policajnej svojvôli voči Rómom počas ich zadržania či väzby. Rómovia čelia vysokému stupňu chudoby, nezamestnanosti a negramotnosti, ako aj rozšírenej diskrimináciu vo vzdelávaní, zamestnanosti a prístupu k bývaniu.

Slovensko správa kritizuje za spoločenskú diskrimináciu a násilie voči Rómom a iným menšinám.

Kritická je však aj voči ďalším členom Vyšehradskej štvorky (V4).

Clintonová: Slováci diskriminujú Rómov

Zdroj: Archív

Českú republiku kritizuje za kastráciu niekoľkých odsúdených páchateľov sexuálnych trestných činov bez ich slobodného a informovaného súhlasu, ktorú oznámili európske úrady. Za ďalšie problémy Česka v oblasti ľudských práv označila oficiálnu korupciu, obchod s ľuďmi pre komerčné sexuálne využitie a na nútenú prácu, neonacizmus a nacionalistický extrémizmus zameraný na Rómov a ďalšie menšiny a sociálnu diskrimináciu Rómov.

Maďarsko má podľa správy v oblasti ľudských práv problémy so zneužitím polície voči podozrivým, predovšetkým Rómom, korupciou vo vláde, spoločenským násilím voči ženám a deťom, sexuálnym obťažovaním žien a obchodom s ľuďmi. Ďalšie problémy, ako násilie zo strany extrémistov a ostrá rétorika voči etnickým a náboženským menšinám, sa zhoršili, pokračuje správa. Extrémisti zintenzívnili útoky na Rómov, čo vyústilo v smrť štyroch Rómov a početné zranenia ďalších. Pokračovala aj diskriminácia Rómov pri ich vzdelávaní, v oblasti bývania, zamestnávania a prístupu k sociálnym službám, uzatvára v úvodnom hodnotení Maďarska správa amerického MZV.

Poľsko podľa správy vlani všeobecne rešpektovalo ľudské práva svojich občanov. USA však upozorňujú na zlé podmienky v poľských väzeniach, ktoré sú preplnené, a na neefektívny systém súdnictva, v dôsledku ktorého zadržaní čakajú veľmi dlho vo väzbe na súd.

USA Poľsku vytýkajú aj príležitostné nenásilné antisemitské incidenty, zneužitie moci zo strany polície a korupciu vo vláde a spoločnosti. Kritizujú aj diskrimináciu žien na pracovnom trhu, sexuálne zneužívanie detí, obchodovanie so ženami a deťmi a spoločenskú diskrimináciu a násilnosti páchané na etnických menšinách a homosexuáloch. Problémom v Poľsku sú podľa správy aj porušovanie práv pracujúcich a diskriminácia zameraná proti odborom.

Správa amerického MZV sa zaoberá jednotlivými krajinami abecedne podľa svetadielov a najväčšmi kritizuje konflikty vo svete.