Baerbocková sa minulý štvrtok v rozhovore pre americkú televíziu Fox News vyjadrila k vojne na Ukrajine a k možnej čínskej invázii na Taiwan. V súvislosti s prípadným víťazstvom ruského prezidenta Vladimira Putina položila otázku: "Aké by to bolo posolstvo pre ďalších diktátorov sveta – ako čínsky prezident Si?"

Alžírsky prezident Abdal Madžíd Tabbún (vpravo) a čínsky prezident Si Ťin-pching počas stretnutia v Pekingu v utorok 18. júla 2023. FOTO TASR/AP Chinese President Xi Jinping, left, shows the way for Algerian President Abdelmadjid Tebboune as they arrive for a signing ceremony at the Great Hall of the People in Beijing, Tuesday, July 18, 2023. (AP Photo/Ng Han Guan, Pool)
Zdroj: Ng Han Guan

Peking tieto vyjadrenia označil za otvorenú politickú provokáciu a vážne porušenie politickej vážnosti Číny. Hovorkyňa čínskeho rezortu diplomacie Mao Ning povedala, že Čína je s týmito vyjadreniami veľmi nespokojná. Peking už nemeckej strane diplomatickými prostriedkami vyjadril protest.

Čína je hlavným obchodným partnerom Nemecka. Berlín však v júli tohto roka prijal novú stratégiu voči Číne. Baerbocková presadzuje ráznejší postup voči Číne a zdôrazňuje ľudské práva, zatiaľ čo nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz podporuje postoj, ktorý je priaznivejší pre obchod, konštatuje AFP.

Prečítajte si tiež: