Kabína lanovky spájajúcej mestečko Stresa na brehu jazera Lago Maggiore s horou Mottarone spadla 23. mája pod vrcholom z nosného lana.

Pád ako jediný z 15 ľudí v kabíne prežil päťročný izraelský chlapec Eitan, ktorý pri nehode prišiel o oboch rodičov, mladšieho brata i prastarých rodičov. Eitan a jeho rodina pochádzali z Izraela a do Talianska sa podľa tamojších médií presťahovali v roku 2018.

Prepustenie Eitana, ku ktorému došlo vo štvrtok v ranných hodinách, potvrdili zdroje z nemocnice v Turíne. Chlapec, ktorý utrpel ťažké zranenia hrudníka a brucha, sa vrátil domov do Pavie v sprievode svojej tety.

Podľa stanoviska nemocnice bude trvať 60 dní, kým sa Eitan zotaví úplne. Talianske úrady v súvislosti s prípadom zadržali troch mužov na základe obvinení, že mali s brzdovým systémom úmyselne "manipulovať", aby zabránili vyradeniu lanovky z prevádzky.

Hlavný technik Gabriele Tadini zostáva v domácej väzbe. Priznal totiž, že spôsobil znefunkčnenie bŕzd, pretože sa samy od seba uzamykali, keď bola lanovka v prevádzke.