Renomovaný vedec, ktorý riadil Ústav sociálnej práce Univerzity Hradec Králové, si za svojimi názormi stojí. Iní odborníci, no najmä rodiny postihnutých neveriacky krútia hlavami. Je možné niečo také vysloviť v 21. storočí? Šokovaná verejnosť sa pýta: Je Mitlöhner prevtelený doktor Mengele?

Prirovnanie postihnutých k obludám a čudákom, ktorých treba preventívne vraždiť, totiž pripomína nacistického lekára. „Takéto úvahy sú príkladom nacistického uvažovania,“ vyhlásil predseda českej Národnej rady osôb so zdravotným postihnutím Václav Krása. Podľa neho ide o nebezpečný precedens, ktorý by mohol viesť aj k vraždeniu nevládnych pacientov či seniorov.

O smrti má rozhodnúť lekár

„Ak sa nepristúpi k preventívnemu potratu a narodí sa ťažko postihnuté dieťa, lekár by ho mal radšej rovno usmrtiť a nedržať ho v stave, ktorý ani nie je životom,“ argumentuje Mitlöhner vo svojom odbornom článku uverejnenom v Časopise zdravotníckeho práva a bioetiky.

Tvrdí tiež, že o usmrtení takéhoto dieťaťa by nemali rozhodovať rodičia, ale len lekári. A ak je zjavné, že plod je poškodený, žena by mala podľa neho podstúpiť potrat ešte počas tehotenstva.

V práci, ktorú prvýkrát napísal v 80. rokoch a teraz ju opäť zverejnil, tiež píše: „Nápadnosť a aj bizarnosť týchto bytostí viedla k otázke, či je obluda vôbec ľudskou bytosťou a ako s ňou nakladať.“ Podľa neho takýchto jedincov ani v minulosti nepovažovali za ľudí.

Má čisté svedomie

Hoci si Mitlöhner stojí za svojím a tvrdí, že svedomie má čisté, abdikoval už na svoju funkciu na univerzite a nefiguruje ani vo vedeckej rade českého ministerstva práce.

Podľa neho slovo obluda len citoval a nemôže svojvoľne meniť citácie odborníkov svojej doby. „Touto problematikou sa zaoberám už desiatky rokov a sám som vymyslel náhradný termín ťažko malformovaný jedinec,“ bránil sa v rozhovore pre český denník Mladá fronta Dnes.

Kde sa vzal?

JUDr. Miroslav Mitlöhner, CSc., bol vedúcim Katedry sociálnej práce a sociálnej politiky na Univerzite v Hradci Králové. V 70. rokoch pôsobil ako sudca, neskôr ako vedecký pracovník. Zaoberal sa aj sexuálnou výchovou.

Kto bol anjel smrti?

Český expert Miroslav Mitlöhner šokuje: Smrť postihnutým deťom!

Zdroj: Archív

Nacistický lekár Josef Mengele sa „preslávil“ zvrátenými pokusmi na väzňoch, keď sa pokúšal dosiahnuť vylepšenie árijskej rasy. Pokúsil sa vytvoriť siamské dvojčatá tak, že deti k sebe zošil tepnami.

Farbu dúhovky u detí sa pokúšal zmeniť vstrekovaním chemikálií priamo do detských očí. Amputácie a ďalšie brutálne chirurgické zákroky robil často bez anestézie. Na pacientoch, ktorým už veľa života neostávalo, vykonával pitvy ešte zaživa. Po vojne sa 35 rokov skrýval a zomrel v roku 1979 na mŕtvicu.

(sim)

O osude rozhodujú najbližší

Český expert Miroslav Mitlöhner šokuje: Smrť postihnutým deťom!

FOTO: Profimedia.sk

Lenka Frömlová, psychologička z neonatologického oddelenia Fakultnej nemocnice v Plzni je takmer denne s postihnutými či extrémne nedonosenými deťmi a s ich rodinami. Ani raz sa nestretla s názorom, že by bolo lepšie, keby postihnuté deti zomreli hneď po narodení rukou lekára.

Rodičia dnes môžu vyjadriť svoje želanie, či sa má dieťaťu poskytnúť len základná starostlivosť, konkrétne aby ho nič nebolelo a nechať ho spokojne odísť. Druhou možnosťou je liečba intenzívna vrátane operácií mozgu, srdca a ďalších dôležitých orgánov.„

Medzi nami existujú rodičia, ktorí túto voľbu museli podstúpiť a s jej dôsledkami sa musia potýkať do konca života,“ hovorí Frömlová. „Nikdy by som si ako zdravotník ani ako človek netrúfla súdiť a nieto ešte nariaďovať, čo je správne a čo nie. Poznám veľa rodín, kde aj postihnuté dieťa bolo šťastné a jeho rodina s ním.“

(kam)

Čo si o tom myslíte vy?

Formulár otázok a odpovedí

22.06.2014 08:28 Mária Trepáková:
Mala som dcéru s dg.Downov syndróm. Bolo to krásne dieťa: Mala príznačné znaky svojej odlišnosti. Mala sa dobre, bola aktívna, vždy sa rada hrala. Kedˇnás opustila vo veku 20 rokov, boli sme - rodičia, aj jej sestry . v hlbokom smútku. Bolo krásne, že sme ju mali. Dala nám veľa šťastia aj poznanie, že aj tie "iné" deti môžu obohatiť svoje rodiny láskou, ale aj poznaním.

22.06.2014 08:28 Barboka (29):
Sama mám sluchiové postihntie a s pánom Mitlonerom nesúhlasím. Všetci tí ktorí majú telesné duševné alebo iné postihnutie si to svoje postihnutie nevybrali a už vonkoncom ho nechceli ale stalo sa ...naučili sme sa tým žiť bojovať ao každodenné prežitie.Nie sme o nič horši ani lepši od zdravej populacie možno viac citliví empatickejši a so srdcom na dlani....nikto nemá právo siahnuť na život toho druhého a už tobož nie na postihnutého človek.zabiť také dieťa by bolo, zobrať nádej na krajší a radostnejší život.Dieťa ktoré sa má narodiť má aj srdce a to srdce nás raz bude milovať ...

22.06.2014 08:28 Lucia:
Ja sama mam detskú mozgovú! obrnu Mám už 24 rokov Moja rodina síce to nemá ľahké ale vedia že ich veľmi ľúbim Každé dieťatko ma pravo na život Preto stým nesúhlasím !

22.06.2014 08:27 Mária z Topľčian:
Kto je ten pán a kto mu dal právo takto sa vyjadriť o takýchto deťoch? Poznám rodiny, ktoré maju ťažko postihnuté dieťa a nedali by ho za nič na svete, ba práve k nemu cítia viacej lásky ako k zdravému dieťaťu a práve to choré dieťa im dáva zmysel života.

22.06.2014 08:27 lydia biharyova:
ktovie ako by takyto nazor prijal ak by ma sam chore diete.je to bezcitny clovek

22.06.2014 08:27 Simona Kolembusová:
Ja mám tiež postihnutého syna Samko je od narodenia nepočujúci, ale milujeme ho takého aký je. Je to chorý názor a chcela by som vedieť či by pán takto hovoril keby mal v rodine postihnuté´dieťa

22.06.2014 08:27 thetrooper:
i nacisti zacali svoje zverstva tymto sposobom...

22.06.2014 08:26 angelika3.11:
On na rozdiel od vas, pokryteckych pseudohumanistov, nestrka hlavu do piesku. Mimochodom hovoril len o tazko postihnutych jedincoch, ktorych by aj ich vlastni rodicia vopchali do ustavov. Ak sa o tom dopredu vie, treba tomu zabranit. Okrem ineho riesi aj otazku eutanazie, narozdiel od nasich "panov" doktorov a politikov.

22.06.2014 08:26 dadka:
Obluda je on sám!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ako toto môže nejaký človek povedať. Je to obyčajný úbožiak. Ja mám tiež postihnutého syna a som na neho veľmi pyšná, čo všetko dokáže.

22.06.2014 08:26 Dušan Gajdošík:
Súhlasím s názorom pána doktora, aj keď jeho formulácia nie je volená optimálne. Porovnávať ho s Mengelem je absurdné, veď Mengele robil pokusy so zdravými ľuďmi.

Nájdených 10 záznamov.