"Moja nespokojnosť a negativita bola natoľko silná, že som sa často nedokázala vôbec tešiť zo života. Zostávala som sama doma obklopená svojím peklom," spomína na hrozné zážitky podľa českého denníka Blesk Petra. Od zúfalstva vyskúšala takmer všetko, čo sa dalo, aby depresie zahnala. No nič nebolo dostatočne účinné. Až na jednu vec.

Fekálna transplantácia.
Fekálna transplantácia.
Zdroj: facebook

Tzv. transplantácia črevnej mikroflóry, nazývaná tiež fekálna transplantácia, bola, čo sa Petry týka, úspešná. "Ide o zložitý proces, behom ktorého dochádza k prenosu črevnej mikroflóry vo forme stolice zo zdravého človeka do čreva toho chorého, pomocou špeciálnych pomôcok vo forme klystíru. Telo pacienta si potom usadí novú mikroflóru, ktorá spôsobí uzdravujúci proces tela," vysvetľuje Petra.

Ľudia hľadajú vhodných darcov cudzej stolice na internete.
Ľudia hľadajú vhodných darcov cudzej stolice na internete.
Zdroj: reprophoto Blesk
Liek na depresiu môže byť aj v takejto podobe.
Liek na depresiu môže byť aj v takejto podobe.
Zdroj: facebook

Ako je ale možné, že toto pomáha aj čo sa týka psychických chorôb, objasnuje špeciálny doktor Michael Gershon, ktorý sa tomuto typu liečby venuje roky. "V hrubom čreve sa tvorí a ukladá 95% všetkého serotoninu, teda látky, ktorá rozhodujúcim spôsobom ovplyvňuje náladu človeka," hovorí. Tento proces je však veľmi nákladný a existuje skutočne málo kliník, ktoré túto liečbu poskytujú, a majú na ňu vhodné vybavenie. No aj napriek tomu sa jedná o bežnú liečbu, ktorá laikom na prvý pohľad znie zvláštne. 

"Neostávalo mi nič iné, ako podstúpiť domácu transplantáciu, ktorá bola našťastie úspešná, a ja som vďaka nej konečne zdravá," dodala spokojná Petra.