„Plastová bábika typu Barbie vysoká 30 cm, s dlhými vlasmi a so šatami rôznych farieb. Bábika je balená v papierovej skladačke s priehľadom a s obrázkom kráľovskej koruny. Na skladačke sú uvedené anglické texty identifikujúce výrobok a ďalšie texty,“ popisuje hračku správa českého Ministerstva zdravotníctva.

Bábiky obsahujú nebezpečný di-(2-ethylhexyl)ftalát (DEHP), ktorý pri kontakte vniká do tela – stačí na to aj obyčajný dotyk rukou, nehovoriac o kontakte ústami. Karcinogénna látka vyvoláva astmu, rakovinové bujnenie a môže viesť aj k neplodnosti. Ftaláty, ktoré sa v priemysle používajú na zmäkčovanie plastov, sú v Česku pri výrobe detských hračiek zakázané. Táto zásielka vyrobená v Číne prekračovala povolený limit množstva ftalátov až 260-krát, informuje český portál Blesk.

„Je desivé, že tak veľké množstvo ftalátov sa neustále používa pri výrobe detských hračiek, obzvlášť keď majú doživotné následky pre ľudské zdravie,“ povedal k celému incidentu Robert Chantry-Price, šéf odboru bezpečnosti hračiek britskej obchodnej inšpekcie. Predajca hračiek NINHBINH s.r.o. sídli v brnenských Žideniciach. Celú aféru rieši Krajská hygienická stanica v Ostrave. V Británii už panujú obavy, že sa aj napriek zabaveniu zásielky mohli niektoré kusy dostať na pulty britských obchodov, kde ich rodičia zakúpili svojim deťom ako vianočné darčeky.