Trojročné dievčatko Dóra Juhászová z maďarského Kolontáru, o ktorom sa v utorok hovorilo, že je piatou obeťou úniku červeného kalu, prežilo. Podľa dnešného vydania maďarského denníka Népszabadság je dieťa s ťažkými poraneniami hospitalizované.

Starosta obce Károly Tili pre denník uviedol že Dóra je v nemocnici, kde sú aj jej zranení rodičia. O dvoch súrodencov, ktorí sú v poriadku, sa postarali príbuzní.

Len dvesto kilometrov od nášho hlavného mesta sa v pondelok popoludní odohralo doslova červené peklo. Chemický odpad, ktorý vznikol pri výrobe hliníka, unikol z roztrhnutej nádrže. Okolie továrne zalialo až milión kubíkov tejto nebezpečnej červenej látky. Ľudia si nestihli zobrať ani osobné veci, niektorí si, žiaľ, nezachránili ani svoj vlastný život. Vlna zmietla mosty, ktoré spájali dediny, ale aj železničné trate a rúcala domy.

„Takúto katastrofu som videl len vo filmoch, pozrite sa na tú hrôzu,“ ukazoval nám starší pán na ulicu plnú bahna a trosiek červenej farby.

Záchranné práce pokračujú

Podľa záchranárov budú nezvestní niekde v bahne, ktoré miestami dosahuje metrovú výšku. Preto prehľadávajú hlbokú červenú usadeninu kovovými tyčami. V noci záchranári prehľadávali bahno v silnom lejaku. Pri obci Devecser prehľadávajú počas dňa aj polia, kam prúd kalu strhol okrem iného aj autá do vzdialenosti až dvoch kilometrov.         

V stredu ráno na niekoľko hodín vpustia v obci Kolontár obyvateľstvo do uzatvorenej ulice Molnár, kde si budú môcť vziať svoj hnuteľný majetok. Vojsko postavilo na mieste strhnutých mostov pontónové mosty. Cez tie sa ľudia dostanú do uzatvorenej časti obce, ktorá je značne poškodená a znečistená.

Pri Devecseri sypú na kraj vozovky z nákladných vozidiel sadrovec, ktorým sa snažia zastaviť a neutralizovať zásadité bahno.

Ľudia sú ešte stále v šoku

Naozaj, aj včera to v Kolontári a Devencseri vyzeralo ako v zlom sne. Chodníky, záhrady, ulice boli zaplavené hustým bahnom, ktoré farbou pripomínalo antuku zo školských ihrísk. Na domoch bolo presne vidieť, pokiaľ až siahala červená prívalová vlna. Ľudia sa so sklopenými očami vracali do zničených domovov a brali si aspoň drobnosti, ktoré po spúšti zostali. Plač však bolo počuť len málokedy, všetci totiž boli stále v šoku.

„To, čo sa stalo, si uvedomíme asi až o pár dní,“ povedal Feri, ktorý má už len oblečenie, ktoré mal na sebe v čase katastrofy.

Našli babičku

Aj počas včerajšieho dňa odvážali sanitky aj vrtuľník zranených do nemocníc. Išlo väčšinou o popáleniny, ktoré spôsobila unikajúca chemikália. Naďalej pátrajú po nezvestných. Poslednú nádej však včera zobrali záchranári 60-ročnému Pišta báčimu.

„Naplnil sa ten najhorší scenár, práve našli moju mamičku,“ povedal ticho, keď prešiel popri nás. Jej telo vlna odniesla tri kilometre od jej rodinného domu a zachytilo sa na poli pri železničnej trati. Pištu báčiho mamička sa tak stala piatou obeťou tejto červenej hrôzy. Prvý zomrel ešte v pondelok muž († 35), ktorý sa utopil v aute, keď ho strhol prúd kalu. Staršia žena zase zostala pod troskami domu zavaleného bahnom. Dvoma najmladšími obeťami sú len ročné dievčatko a trojročný chlapec.

Bahno zasiahlo ďalšiu župu

Červený kal zasiahol v stredu prostredníctvom potoka Torna a rieky Marcal aj územie župy Vas. Zdroje pitnej vody podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI, ktorá sa opiera o informácie viacerých zdrojov, nie sú ohrozené.

Pracovníci západomaďarského úradu civilnej ochrany objavili prvé stopy jedovatého kalu v utorok večer medzi obcami Karakó a Kamond. Do toku sypú kvôli neutralizácii z mosta pri Szergényi sadrovec. V rieke Marcal zaznamenali masový úhyn rýb.

Požiadali o pomoc Úniu

Všetky obce boli včera plné záchranárov, policajtov a hasičov. Prišiel aj minister vnútra a štátny tajomník ministerstva zodpovedný za životné prostredie Zoltán Illés.

„Ľudí sme zachránili, aj keď po šiestich ešte stále pátrame. Najťažšie však máme pred sebou. Musíme čím skôr očistiť ulice. Keď totiž bahno zaschne, prach sa dostane do ovzdušia a kontaminované látky v ňom môžu spôsobiť rakovinu,“ povedal štátny tajomník Zoltan Illés.

„Zároveň pracujeme na upevňovaní ďalších nádrží. V nich sa nachádza ešte päť miliónov tejto nebezpečnej látky. Tým, že jedna praskla, poškodila sa statika ostatných. Ak bude pršať, hrozí, ešte katastrofickejší scenár,“ priznal Illés. „Sami túto katastrofu nezvládneme. O pomoc sme požiadali Európsku úniu.“

S rúškami a v gumákoch

Zeminu v oblasti 10 x 20 kilometrov budú musieť kompletne vymeniť, inak by v zamorenej oblasti minimálne najbližších 30 rokov rástli len kontaminované plody. Nikto z kompetentných však nevedel povedať, či sa obyvatelia zamorených dedín budú môcť niekedy do svojich domov vrátiť. Chemikália do času našej uzávierky stále mierne unikala. Ľudia na uliciach chodili s ochrannými rúškami a v gumákoch. Niekde bahno siahalo až po kolená. Medzi ľuďmi sa rozprávalo o tom, že červený kal, ktorý unikol, je mierne rádioaktívny. Maďarskí odborníci, ktorí robili v oblasti merania, však žiarenie vyvrátili.

MIŠO SMRČOK
MIŠO SMRČOK
Zdroj: MIŠO SMRČOK

MIŠO SMRČOK
MIŠO SMRČOK
Zdroj: MIŠO SMRČOK

Zdroj: MIŠO SMRČOK

Katastrofa v číslach

počet mŕtvych - 5
zranení v nemocniciach - 80
ošetrení - 120
vo vážnom stave - 10
nezvestní - 6
počet zničených domov  - 450
výška škody  - desiatky miliard forintov
zamorená plocha - 200 km2
výnimočný stav vyhlásený v 3 župách
príspevok hlinikárne samosprávam postihnutých obcí - 30 miliónov forintov

Ekologická katastrofa minútu po minúte

Pondelok

 • 15.46 Prvá správa o tom, že sa pretrhla hrádza, z ktorej kal zaplavil dve obce. Červený kal zaplavil do výšky dvoch metrov približne 230 domov, zastavili dodávku vody a elektrickej energie.
 • 17.53 Prvá obeť nešťastia, hlásení sú aj traja nezvestní. Starší muž utrpel popáleniny na dvoch tretinách tela, jeho stav je vážny.
 • 17.56 Pomáhať obyvateľom maďarských obcí odcestovali aj slovenskí záchranári.
 • 18.23 Začala sa evakuácia siedmich zasiahnutých obcí. 19.10 Hlásení sú už šiesti zranení.
 • 19.47 Polícia potvrdila druhú obeť, ktorá sa zrejme utopila. Jedovatá hmota zranila 60 ľudí a nezvestní sú stále dvaja ľudia. 20.50 Požiarnici začínajú čistiť domy zasiahnuté nánosom červeného kalu.
 • 23.05 Hlásených je už 120 zranených, ktorých museli záchranári ošetriť.

Utorok

 • 6.30 Tretiu obeť, dieťa, našli v pondelok neskoro v noci v rodinnom dome.
 • 7.15 Nadránom v meste Veszprem červené bahno zaplavilo 230 domov a 19 ulíc. Až 250 ľudí je zranených.
 • 9.30 Maďarsko vyhlásilo nešťastie za ekologickú katastrofu.
 • 10.36 Vyhlásili poplach pri obci Kolontáron. Začalo sa s evakuáciou ľudí a 50 až 100 osôb umiestnili v kostole na vrchu.
 • 10.42 Mŕtvi sú štyria ľudia. Štvrtou obeťou je jednoročné dievča. Štátny tajomník pre životné prostredie Zoltan Illes potvrdil, že 35-ročný muž sa utopil vo svojom vozidle. Ďalší starší muž zomrel, keď jeho dom zaplavilo bahno. Mŕtvy je aj 3-ročný chlapec a štvrtou obeťou sa stalo jednoročné dieťa.
 • 14.10 Ministerstvo životného prostredia nariadilo zastaviť činnosť hlinikárne a obnoviť poškodenú hrádzu.
 • 15.00 Polícia hľadá ešte piatich nezvestných.
 • 16.45 Úrady vyhlásili za nezvestných ďalších štyroch ľudí. Jedovatá látka ďalej uniká podľa maďarskej agentúry MTI z jazera. Vláda vyhlásila v oblasti výnimočný stav.