Tisíce Maďarov sa dnes zapojili do každoročného Budapest Pride, aby podporili LGBTI komunitu a protestovali tak proti zákonu prijatému maďarskou vládou, ktorý na školách zakazuje vzdelávanie o homosexualite a zmene pohlavia. Informuje o tom portál agentúry Reuters.

Na podujatí, na ktorom sa podľa denníka Kurier zišlo 20.000 ľudí, sa zúčastnili i viacerí politici z opozičných strán vrátane liberálneho budapeštianskeho starostu Gergelya Karácsonyho. Na priebeh akcie dohliada množstvo policajtov a zatiaľ nedošlo k nijakým výtržnostiam či potýčkam; policajti úspešne znemožnili protidemonštrantom narušiť priebeh podujatia.

Organizátori vo vyhlásení uviedli, že demonštrácia bude prejavom opozície voči "politikom hladným po moci" a odmietnutím zastrašovania príslušníkov LGBTQ komunity. "Namiesto ochrany menšín využíva vláda kresťansko-demokratickej (strany) Fidesz zákony na to, aby z členov LGBTQ komunity spravila vyvrheľov v ich vlastnej krajine," kritizovali.

Hovorkyňa Budapest Pride Jojó Majercsiková uviedla, že tohtoročný pochod nie je len oslavou a pripomienkou historického úsilia hnutia LGBTQ, ale aj protestom proti súčasnej vládnej politike zameranej proti tejto komunite. "Mnohí LGBTQ ľudia sa boja a nemajú pocit, že v tejto krajine majú ešte nejaké miesto či budúcnosť," povedala pre agentúru AP. Dodala, že mnohí z nich plánujú z Maďarska odísť a nebudú čakať ani na výsledok budúcoročných volieb.

„Ten zákon je poburujúci. Žijeme v 21. storočí, kedy by sa podobné veci diať nemali. Už nežijeme v komunizme, toto je Európska únia a každý by mal mať možnosť žiť slobodne,“ uviedol 27-ročný Ištván, ktorý sa protestu zúčastnil so svojím priateľom.

Podľa 25-ročnej Boglarky Balazsovej je legislatíva nástrojom kampane. „Nejde o nič iné ako o sabotáž, ktorá sa snaží rozvrátiť krajinu. Je to provokácia kvôli voľbám,“ povedala.

Videá a fotografie z miesta pochodu ukazujú obrovské davy ľudí, kričiacich heslá a pochodujúcich s dúhovými vlajkami. Priebeh pochodu strážia desiatky policajtov. V meste sa tiež objavili aj skupiny ľudí, ktorí protestujú proti právam LGBTI komunity. Na brehu dunaja možno vidieť skupinu ľudí s obrovským transparentom "Stop LGBTQ"

Objavili sa aj skupiny s opačnými názormi.
Zdroj: Profimedia