Phil Bryan z MHRA uviedol, že úrad „dôkladne posudzuje" správy z viacerých európskych krajín o výskyte krvných zrazenín u ľudí, ktorým bola podaná vakcína od AstraZenecy. Dostupné dôkazy však podľa jeho slov „nenaznačujú, že príčinou je táto vakcína".

„Krvné zrazeniny sa môžu vyskytnúť prirodzene a nie sú neobvyklé," povedal Bryan, ktorý má v MHRA na starosti bezpečnosť vakcín.

V Británii podali viac ako 11 miliónov dávok vakcíny

V Británii podali viac ako 11 miliónov dávok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca a počet nahlásených prípadov krvných zrazenín podľa Bryana nie je vyšší oproti počtu, ktorý by sa bežne vyskytol u zaočkovanej populácie.

Očkovanie vakcínou od AstraZenecy pozastavilo viacero krajín. V pondelok takéto rozhodnutia prijali Francúzsko, Nemecko a Taliansko.

Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok informovala, že pokračuje vo vyšetrovaní udalostí, ktoré majú údajnú spojitosť s tvorbou týchto krvných zrazenín.

Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa v utorok stretnú s predstaviteľmi EMA, aby prediskutovali ďalší vývoj situácie okolo tejto vakcíny. EMA vo štvrtok uskutoční „mimoriadne zasadnutie" práve ohľadom vakcíny AstraZeneca.