Sunak sa chce podľa vyjadrenia svojho úradu "sústrediť na čo najlepšie využitie aktuálnej dohody".

Líder britských labouristov Keir Starmer naopak sľubuje, že ak jeho strana vyhrá najbližšie parlamentné voľby, zlepší obchodné vzťahy s Európskou úniou. V rozhovore pre britský denník Financial Times povedal, že aktuálna dohoda krajinu "príliš obmedzuje" a labouristi "vyjednajú pre Spojené kráľovstvo omnoho lepšiu dohodu".

Na snímke stúpenci brexitu demonštrujú pred budovou britského parlamentu v Londýne 5. novembra 2019.
Zdroj: Alastair Grant

Odmieta však opätovný vstup Británie do colnej únie a na jednotný trh EÚ. Opozičný líder bol v čase referenda o vystúpení Británie z EÚ za zotrvanie svojej krajiny v európskom spoločenstve.

Na archívnej snímke zo 17. mája 2023 líder britských opozičných labouristov Keir Starmer počas výročnej konferencie britských obchodnej komory v Londýne.
Zdroj: Jordan Pettitt

Starmer sa má v utorok stretnúť s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, s ktorým bude pravdepodobne riešiť pobrexitové vzťahy Británie a Európskej únie.

Na snímke sprava francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia s s britským premiérom Rishim Sunakom v Elyzejskom paláci v Paríži 10. marca 2023. FOTO TASR/AP
Zdroj: Michel Euler

Dohodu o obchode a spolupráci po brexite podpísal za Britániu v roku 2020 vtedajší premiér Boris Johnson. Dohodu majú obe strany spoločne prehodnocovať v päťročných intervaloch, prvýkrát to bude v roku 2025.