K útoku došlo v metodistickom kostole Belfairs v meste Leigh-on-Sea, približne 62 kilometrov východne od metropoly Londýn, krátko po 12.05 h miestneho času (13.05 h SELČ). Polícia uviedla, že po útoku na mieste zadržala 25-ročného muža pre podozrenie z vraždy. "Momentálne je vo väzbe a v súvislosti s prípadom po nikom inom nepátrame," uvádza sa vo vyhlásení polície z anglického grófstva Essex.

Zranený poslanec bol na mieste ošetrený, ale napokon svojim zraneniam podľahol. Polícia ešte mužovu totožnosť nepotvrdila. Motív útoku nebol bezprostredne známy.

Amess (69) bol členom britského parlamentu za obvod Southend West od roku 1997. Poslancom bol od roku 1983. Podľa prvotných informácií neznámy útočník prišiel na zmienené stretnutie s jeho voličmi v kostole a Amessa viackrát bodol.

Poslanca britskej Konzervatívnej strany Davida Amessa v piatok viackrát bodli pri stretnutí s voličmi v jeho volebnom obvode.
Zdroj: Daily Mail/Facebook

 

Násilie voči britským politikom je ojedinelé. V júni 2016 útočník počas kampane pred referendom o brexite postrelil a následne dobodal poslankyňu Labouristickej strany Jo Coxovú. Krajne pravicový extrémista dostal za svoju politicky motivovanú vraždu doživotie, dodáva AP.  

Polícia označila vraždu poslanca za teroristický čin

Britská polícia v sobotu v skorých ranných hodinách označila vraždu poslanca britskej Konzervatívnej strany Davida Amessa za teroristický čin, informovali o tom agentúry AFP a AP.

"Prvotné vyšetrovanie odhalilo potenciálny motív spojený s islamistickým extrémizmom," uvádza sa vo vyhlásení metropolitnej polície. Vyšetrovanie vedú príslušníci špeciálneho protiteroristického útvaru polície. “Polícia sa domnieva, že útočník konal sám," dodáva AP.