Nové "záhradné" mestečká majú byť zakladané po celom Anglicku - od severného regiónu Cumbria až po grófstvo Cornwall na juhu krajiny. Ide o ďalšiu fázu štátom podporovaného projektu, v rámci ktorého sa má celkovo postaviť až 200.000 domov.

Podľa ministra výstavby a plánovania Gavina Barwella vláda podporí založenie 17 záhradných mestečiek a dedín sumou 7,4 milióna libier (8,6 milióna eur). Uvoľní tiež doterajšiu striktnú legislatívu, ktorá rozsiahlejšej výstavbe na anglickom vidieku doposiaľ bránila.

The locations of England's first 14 garden villages are announced, with sites spread across the country https://t.co/twuIKaJNHrpic.twitter.com/I08wvTU5WP

— BBC News England (@BBCEngland) 2. januára 2017

Tri nové mestá vzniknú v grófstvach Buckinghamshire, Somerset a Essex; v každom z nich má byť viac ako 10.000 domov. Štrnásť menších obcí s 1500-10.000 domami založia v grófstvach Lancashire, Warwickshire, Hampshire a Devon.

Britské vlády dlhodobo sľubujú riešenie situácie s nedostatkom bývania, ktorá spôsobuje obrovský nárast cien nehnuteľností v Londýne a ďalších veľkých mestách. Mnohí bežní Briti si takto drahé byty a domy vôbec nemôžu dovoliť.