Medzi smrteľné choroby, ktoré by sa mohli rozšíriť do celého sveta a spôsobiť novú pandémiu, patria známe, ale aj menej známe ochorenia. Z tých známych sú to napríklad HIV, vtáčia chrípka a ebola, všetky s potenciálom mutácie na nebezpečnejší vírus. Medzi menej známe ochorenia patria aj:

Kryptosporidióza
Hnačkové ochorenie spôsobené mikroskopickými parazitmi môže žiť v čreve ľudí a zvierat. Je prenosné fekálno-orálnou cestou, a to aj od zvierat. Hlavnými príznakmi sú hnačka, strata telesnej hmotnosti, nevoľnosť, zvracanie a únava. Toto ochorenie je považované za obzvlášť škodlivé pre deti a často vedie k vracaniu a hnačkám.

Horúčka Lassa
Táto epidémia zabila minulý rok 144 ľudí v Nigérii. Ochorenie sa začína náhlymi bolesťami hlavy, vracaním, horúčkami a hnačkou. Ďalšími príznakmi sú opuch tváre, záchvaty a krvácanie z úst, nosa alebo očí. Vírus sa najskôr preniesol na človeka od potkanov, ale medzi ľuďmi sa môže prenášať aj krvou, močom a stolicou.

V niektorých častiach Sierra Leone v západnej Afrike má 10 – 16 % hospitalizovaných pacientov horúčku Lassa.
Zdroj: Lam Yik Fei

Whitewater arroyo virus 
Vírusová infekcia zistená u potkanov, ktorá môže spôsobiť zlyhanie pečene.

Hantavírusový pľúcny syndróm 
Ľudia sa HPS môžu nakaziť dýchaním vzduchu, ak je infikovaný močom, výkalmi alebo slinami myší alebo iných hlodavcov, ktoré sú nakazené hantavírusom. Príznaky sú podobné chrípke.

Článok pokračuje na druhej strane >>>