Biden a Putin budú rokovať v Ženeve

Prezident Spojených štátov Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin sa stretnú v stredu vo švajčiarskej Ženeve. Bude to ich prvá schôdzka ako prezidentov. Lídri USA a Ruska sa tak na neutrálnej švajčiarskej pôde zídu po 36 rokoch. Naposledy tam v roku 1985 rokovali ich predchodcovia - americký prezident Ronald Reagan a vtedajší šéf Kremľa Michail Gorbačov.

Biden uznal, že v stredu bude vo švajčiarskej Ženeve čeliť ťažkému súperovi. "Je bystrý, je tvrdý a zistil som, že je, ako sa hovorí, dôstojným protivníkom," povedal na adresu Putina.

"Nehľadám konflikt s Ruskom, ale budeme reagovať, ak bude Rusko pokračovať v škodlivých činnostiach," uviedol. Zdôraznil, že v otázkach, na ktorých sa Washington a Moskva nedohodnú, "vyjasní, aké sú červené čiary". Jednou z nich je "zvrchovanosť a územná celistvosť Ukrajiny".

Biden sľúbil, že čeliac "agresívnym akciám" Ruska "uvedieme Ukrajinu do pozície, v ktorej si bude môcť udržať svoju fyzickú bezpečnosť".

Diskutovať budú päť hodín

Ako uvádza agentúra AFP, rozhovory medzi Putinom a Bidenom vo vile La Grange - kaštieli z 18. storočia s výhľadom na Ženevské jazero - sa začnú okolo 13.00 h SELČ a budú trvať až päť hodín. Napäté vzťahy medzi obom krajinami ilustruje aj to, že v programe summitu nie je spoločné pohostenie oboch lídrov.

Článok pokračuje na ďalšej strane.