Myslíte si, že európske krajiny zvládajú druhú vlnu horšie ako prvú?

Nemôžeme hovoriť o zvládnutí prvej či druhej vlny, pretože nastal od samého začiatku v súvislosti s pandémiou chaos a ten naďalej pretrváva. Absolútna nepripravenosť a neschopnosť odborne reagovať a riešiť každodenné následky tejto choroby  sa prejavila v plnej nahote. O vedúcich predstaviteľoch EÚ ani nehovorím. Len sa stretávali, riešili a nakoniec si musel každý štát pomôcť sám. Niekedy mi to pripadalo, akoby boli v kóme a nevideli, čo sa deje.

Slovensko si však s prvou vlnou pandémie poradilo celkom statočne...

V prvej vlne vznikol obrovský problém v štátoch na západe starého kontinentu, Španielsko, Taliansko, Francúzsko a nás obišiel vďaka disciplíne a zodpovednému prístupu našich občanov.  No aj tak sa štátne ekonomiky valia do veľkej recesie a platobnej neschopnosti. Ak na Slovensku budeme v chaose a pokyny vlády budú nejednotné a kontraproduktívne, budeme na tom horšie ako v štátoch, ktoré som spomínal, či v Českej republike.

Juraj Zábojník
Juraj Zábojník
Zdroj: archív Juraj Zábojník

Maďarsko, Poľsko, Česko, Ukrajina, Rakúsko – všetky susedné krajiny hlásia takmer každý deň rekord v počte nových pozitívnych prípadov. Kedy podľa vás nastane vrchol druhej vlny pandémie v Európe?

Bohužiaľ, nárast je obrovský. Je veľmi ťažké predpokladať, ako sa pandémia bude vyvíjať, keď aj samotní epidemiológovia sa v názoroch rozchádzajú. Pamätám si na vyjadrenia uznávaného profesora Krčméryho na začiatku roka, ktorý v prvých vyjadreniach predpokladal, že po pár mesiacoch je po korone a bohužiaľ nestalo sa.

V čom je teda problém?

Myslím si, že problém je v tom, že nikto nevie poriadne určiť ložiská a charakter tejto doslova biologickej zbrane a jej rozsah ničenia. Matematické modely rôznych agentúr a zahraničných vedcov do toho vnášajú len chaos a ľudia sú totálne zblbnutí. Slovenský matematický model od Inštitútu zdravotnej politiky ponúkal tiež úplne iné výsledky ako napríklad americký.