Pondelkové zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zničilo množstvo budov a v ich troskách zomrelo v Turecku podľa slov tamojšieho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana 16.170 ľudí, kým ďalších vyše 64.000 utrpelo zranenia.

Sýrski predstavitelia predtým uviedli, že počet mŕtvych na vládou kontrolovaných územiach je 1262, pričom ďalších 1930 ľudí zahynulo v oblastiach ovládaných povstalcami na severozápade krajiny. V Sýrii hlásia okrem toho 5158 zranených. Dovedna je tak v oboch krajinách potvrdených 19.362 obetí na životoch.

Počas uplynulej noci sa podarilo spod trosiek vytiahnuť preživších napríklad v meste Antakya. Záchranári tam našli pod troskami živé dievča a o dve hodiny neskôr i jej otca, píše agentúra AP s odvolaním sa na agentúru DHA.

Odborníci však upozorňujú, že sa skracuje obdobie, počas ktorého môžu prežiť ľudia zavalení pod troskami alebo tí, ktorí si z nejakého dôvodu nedokážu zabezpečiť základné potreby. Zároveň však uvádzajú, že ešte netreba strácať nádej.

"Prvých 72 hodín sa pokladá za kritických... V priemere je miera prežitia počas (prvých) 24 hodín 74 percent, po 72 hodinách je to 22 percent a po piatich dňoch šesť percent," uviedol Steven Godby, odborník na prírodné riziká z univerzity Nottingham Trent v Británii.

Vzhľadom na mrazivé počasie postupne vyhasína nádej na nájdenie ďalších preživších pod troskami. Lídri všetkých 27 členských krajín EÚ vo štvrtok spoločne vyjadrili "plnú solidaritu" tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a ponúkli mu ďalšiu núdzovú pomoc.

FOTO následkov ničivého zemetrasenia nájdete TU >>>

 "Sme pripravení v úzkej koordinácii s tureckými orgánmi ďalej zvyšovať našu podporu. Naše myšlienky budú aj naďalej s vami a vaším ľudom," uviedli v liste adresovanom Ankare na začiatku bruselského samitu EÚ.

Štvrtkový list bol adresovaný iba Erdoganovi, nie sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Na Asadov autokratický režim sa vzťahujú medzinárodné sankcie za zločiny spáchané počas občianskej vojny v jeho krajine, všíma si AFP.

Lídri členských krajín EÚ v liste namiesto toho uviedli, že Európska únia je "v súvislosti s touto tragédiou plne solidárna s obyvateľmi Turecka a Sýrie".

Počet obetí po zemetrasení v Turecku a Sýrii prekonal v stredu bilanciu zemetrasenia v Nepále v roku 2015, ktoré si vyžiadalo 8800 mŕtvych. Z hľadiska počtu obetí to bolo  najhoršie zemetrasenie za uplynulých vyše desať rokov.