Časť dokumentov sa venovala prechodu vojnovej lode HMS Defender cez vody pri Krymskom polostrove a pravdepodobnej reakcii Ruska. Loď, ktorá sa 23. júna plavila zhruba 12 kilometrov od polostrova, napokon sledovalo viac ako 20 ruských lietadiel a dve lode pobrežnej stráže.

Moskva tvrdí, že jej vojnová loď vtedy vypálila niekoľko varovných výstrelov a lietadlo zhodilo bomby do plavebnej dráhy torpédoborca, keďže Briti podľa nej narušili ruské teritórium. Britská vláda tieto informácie poprela. Ďalšie nájdené dokumenty sa týkali kampaní na vývoz zbraní či možnej vojenskej prítomnosti Spojeného kráľovstva v Afganistane po odchode síl z USA a NATO.

Lapsley je uznávaný odborník, ktorý sa stal štátnym zamestnancom v roku 1991 a pôsobil aj ako osobný tajomník Tonyho Blaira v ranej fáze jeho pôsobenia na poste premiéra. Potom prešiel na ministerstvo zahraničných vecí a záležitostí britského Spoločenstva národov.

Pravidelne vystupuje v diskusiách a fórach, kde sa hovorí o otázkach obrany a zahraničnej politiky. Zastupoval aj  ministra obrany Bena Wallacea na konferencii o bezpečnosti v Mníchove vo februári 2020.

Britské ministerstvo obrany minulý týždeň uviedlo, že z bezpečnostných dôvodov nebude komentovať totožnosť jednotlivca, ktorý stratil dokumenty. Iné zdroje však pre The Guardian uviedli, že neexistuje žiadny bezpečnostný dôvod, pre ktorý by  nebolo možné hovoriť o Lapsleym pod jeho pravým menom.