Peter si išiel kúsok od hotela zaplávať, tak ako každý deň predtým. Skočil z verejného móla, pristál vo vode – a tá sa o niekoľko sekúnd zafarbila dočervena.

Čech (†42) bol údajne mŕtvy už po prvom zahryznutí žraloka. Zviera potom nešťastníka stiahlo do hĺbky.
Čech (†42) bol údajne mŕtvy už po prvom zahryznutí žraloka. Zviera potom nešťastníka stiahlo do hĺbky.
Zdroj: reprofoto Blesk.cz/Shutterstock

„Odplával len kúsok. Odrazu sa otočil a začal zúrivo plávať späť. Stále sa otáčal a zúfalo sa snažil dostať k mólu. Videla som za ním veľký tieň a manžel zmizol pod vodou. Odrazu vyletel nad hladinu chvost žraloka a vyvalilo sa obrovské množstvo krvi. Hrozne veľa krvi... hrozne...“opísala pre iDnes.cz Petrovu smrť jeho manželka Andrea.

Tragédie v letovisku Marsá Alam nebola svedkom len ona, ale aj ich 7-ročné čiernovlasé dievčatko, napísala Mladá Fronta Dnes, ktorá s tragicky ovdovelou Češkou spravila rozhovor. „Kúpať sme sa chceli všetci. Ja som čakala s malou, až nám plavčík prinesie plávaciu vestu. Inak by sme už vo vode boli tiež...“

Anketa
Bojíte sa po tejto tragédii kúpania v mori?
  • 85%
  • 15%

Musel mať aspoň dva metre...

Na to, čo by sa v takom prípade stalo, je lepšie ani nemyslieť. Žralok automechanika Petra zabil jediným hryznutím a ako pre Plus JEDEN DEŇ povedal expert na tieto zvieratá Richard Jaroněk, musel to byť veľký exemplár, keď bol schopný stiahnuť pod vodu dospelého muža. „Musel mať aspoň dva metre,“ hovorí Andrea, ale jej 7-ročná dcéra s ňou nesúhlasí. „Bol väčší, o dosť, keď stiahol otca.“

Petrovo telo našli neskôr asi 10 až 15 metrov od miesta, kde ho predátor napadol. Incident momentálne vyšetruje dvojica odborníkov z Káhiry, ktorá dostala za úlohu zistiť, čo presne sa v osudový piatok stalo.

(Ilustračné foto) Odborníci z Káhiry momentálne zisťujú, aký druh žraloka 42-ročného Petra napadol.
(Ilustračné foto) Odborníci z Káhiry momentálne zisťujú, aký druh žraloka 42-ročného Petra napadol.
Zdroj: Shutterstock

„Chodili sme sa tam kúpať denne, tak ako mnoho ďalších ľudí. Tak ako rodiny s deťmi, malými deťmi,“ spomínala pre MF Dnes rozrušená Andrea. V ten deň sa však išli schladiť do vody len ona, 7-ročná dcéra a Peter. Ich druhá, staršia dcéra zostala na hotelovej izbe, pretože sa necítila dobre. Podobne ako ostatní, aj ona sa ale pri móle potápala, nevedomky sa tak vystavujúc nebezpečenstvu, na ktoré nakoniec doplatil jej otec.

Nebolo mu pomoci

Andrea bezprostredne po útoku žraloka skolabovala a museli ju odniesť na izbu. Na otázku, prečo za jej manželom niekto neskočil a nesnažil sa mu pomôcť, dostala chladnú, aj keď racionálnu odpoveď: „Povedali mi, že plavčík má zákaz (skočiť k žralokovi do vody). Vraj by aj tak nič nezmohol. Naopak, mal by ostatným zabrániť, aby do vody skočili.“

Turistický rezort Calimera Habiba Beach, kde Peter prišiel o život.
Turistický rezort Calimera Habiba Beach, kde Peter prišiel o život.
Zdroj: reprofoto Blesk.cz/Calimera Habiba Beach Resort

Podľa starostu Marsá Alam Atefa Wagdu sa tamojšie úrady turistov snažia upozorniť, aby sa nepotápali medzi 12-tou a 14-tou hodinou, kedy slnko svieti priamo na hladinu a z plavec vo vode strieborne žiari. Taká žiara potom žralokov láka. Miestni o tom vraj vedia a dávajú si pozor.

„Nikto nám nič také nehovoril, nikto nás neupozornil,“ krúti hlavou Andrea a protirečí slovám Wagdovým slovám. Ak je to naozaj tak, jednoduché upozornenie mohlo Petrovi zachrániť život. Na to je už však neskoro.

Po 42-ročnom mužovi zostali dve dcéry, manželka a množstvo plánov do budúcna, ktoré už nebude schopný realizovať. Nedorobená fasáda ich rodinného domu v Bánove je toho v dedine nemou pripomienkou.

Viac o tejto téme na Pluska.sk: