Zo správy AI tiež vyplýva, že migranti, ktorí nesúhlasia, aby im boli odobraté odtlačky prstov, sú bezdôvodne zadržiavaní. V niekoľkých málo prípadoch boli migranti vystavovaní "nadmernému používaniu sily, krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu, či dokonca mučeniu", uvádza sa v správe.

Koniec migrácie do Európy? NATO pristúpilo k ráznemu rozhodnutiu!

Otrasný nález: More vyplavilo šestnásť mŕtvol!

Poplach v Paríži: Polícia likviduje migračný stanový tábor!

"Strávila som štyri mesiace v (detenčnom stredisku) na Lampeduse. Nesúhlasila som, aby mi odobrali odtlačky prstov, preto som tam bola tak dlho. Napokon som pochopila, že nemám na výber," cituje AI etiópsku žiadateľku o azyl, ktorá prišla do Talianska koncom roka 2015.

Podľa AI súvislosť medzi dĺžkou pobytu v detenčnom stredisku a odoberaním odtlačkov prstov potvrdil aj taliansky policajný prezident Alessandro Pansa, ktorý v januári v parlamente povedal, že "dlhší alebo kratší pobyt (migrantov) v detenčnom centre závisí len od odobratia odtlačkov prstov".

Systematické kontroly migrantov sú podľa AI súčasťou "hotspotového prístupu" EÚ založeného na prísnejších hraničných kontrolách v krajinách, ktoré ležia na vonkajších hraniciach Únie, ale aj na prerozdeľovaní migrantov v rámci členských štátov EÚ.